publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 6.09.1980–23.09.1980

Dziennik Marii Grabowskiej z 1979 r., w przeciwieństwie do pozostałych z tego okresu, w minimalnym stopniu skupia się na pracy zawodowej autorki czy jej życiu codziennym. Informacje o rodzinie ograniczają się do krótkich wzmianek na temat wakacji ukochanego wnuka czy jego zaręczyn. Notatki o życiu codziennym diarystki zastąpione zostały dwoma dużo ważniejszymi, bardziej globalnymi sprawami, które w 1979 r. zaprzątały głowę autorki. Pierwsza to przyjazd Jana Pawła II do Polski. Głęboko wierząca autorka z wielkim przejęciem odnotowuje kolejne wzmianki w mediach o podróży Ojca Świętego po kraju, niektóre etapy jego pielgrzymki relacjonując niemalże minuta po minucie. Pomimo tego krytycznie odnosi się do tworzonej wokół niego atmosfery „supergwiazdy”: „Raziła mnie i razi atmosfera sensacji, jaką stwarza się od samego początku jego pontyfikatu wokół osoby Jana Pawła II. Robi się z niego jakąś „super star”, na pewno wbrew jego woli” (k. 32r). Nie ufając cenzurze PRL-u, z radością sporządza maszynowe odpisy jego homilii i kazań, nagrane przez przyjaciół, które dokleja do zeszytu jako dodatki do dziennika.

Drugą sprawą, wokół której koncentruje się w tym roku uwaga autorki, są konflikty międzynarodowe. W pierwszych miesiącach z przerażeniem śledzi informacje o napięciach i starciach na granicy chińsko-wietnamskiej i groźbach ZSRR, że Związek Sowiecki wypełni zobowiązania sojusznicze względem Wietnamu. W miarę uspokajania się sytuacji w Azji, Autorka z niepokojem śledzi przerzucanie się przez Układ Warszawski i NATO oskarżeniami o wznawianie wyścigu zbrojeń w Europie i rozmieszczaniem na Starym Kontynencie głowic jądrowych średniego zasięgu. Jest przy tym w swoich opiniach, jak pisze, „obiektywna”, gdyż poza oficjalnymi przekazami w polskiej telewizji słucha także co wieczór audycji z Londynu, wyrabia sobie zatem własne zdanie. Pod koniec roku jej uwaga skupia się głównie na napięciach na linii USA–Iran. Przy tej okazji u autorki można odnotować interesującą kategoryzację ludzi, mieszającą kategorie płci i rasy. Gdy pisze o przetrzymywaniu pracowników ambasady amerykańskiej w Teheranie jako zakładników, pisze, że: „zwolniono tylko 5 kobiet i 8 murzynów, 49 amerykanów jeszcze trzymają” (k. 57r).

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Poznań
Opis fizyczny: 
145 k. ; 21 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1980
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1769
Uwagi: 
Dziennik prowadzony w kalendarzu Universalu na 1980 r. Dziennik prowadzony niebieskim długopisem, bez skreśleń i poprawek. Pojedyncze podkreślenia tekstu. Do k. 100r i 105r doklejone maszynopisy kazań Jana Pawła II; do k. 117r doklejony cytat odręczny z książki„Moralność jest dla ludzi” Bernarda Häzinga; do k. 145r doklejony list do babci.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
komunizm, kapitalizm, konflikty zbrojne, supermocarstwa, pielgrzymki, Kościół, wojna w Wietnamie, lata 70., lata 80., pontyfikat Jana Pawła II, dziennik duchowy, kobieca diarystyka duchowa, religia w diarystyce
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1980
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: