publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 6.03.1950–10.04.1950

Dziennik prowadzony pomiędzy marcem a kwietniem 1950 r. stanowi kontynuację tematów zawartych w zapiskach z okresu pomiędzy wrześniem 1949 a lutym 1950 r. Podobnie jak w tamtym dzienniku, tak i w tym przeważają wpisy poświęcone bieżącym wydarzeniom w szkole, zaangażowaniu na polu sportowym (udział w zawodach pływackich, regularne treningi siatkówki), ale przede wszystkim – sprawom sercowym: „Ludwik i Szafa wciąż za mną szaleją i są z tym strasznie śmieszni (szczególnie Ludwik). Szafa dzwoni do mnie czasami i strasznie wesoło, śmiesznie i z tupetem flirtuje. Najczęściej koło jego telefonu stoi Ludwik i wtedy biją się o słuchawkę (zwycięża zwykle »Szafa« – on jest o wiele zabawniejszy). Niedawno umówiłam się z nimi, żeby iść do kina, ale oni się spóźnili, a mnie się nie chciało czekać i w ogóle na przystanku nie wysiadłam z tramwaju. Strasznie się wtedy śmiałam z nich, a szczególnie z Ludwika, bo on nie poszedł do kina w ogóle, tylko czekał na mnie do 19.20, a potem poszedł na trening. Oni się wcale na mnie nie obrazili, tylko ja grałam »obrażoną księżniczkę«” (s. 15). W dzienniku tym powraca także wątek rozwodu rodziców i kłótni pomiędzy autorką a ojcem sprzed kilku tygodni: „Tatuś przyszedł okropnie zmęczony i chory. Zaraz się przeprosiliśmy. Powiedział, że miał rzeczywiście atak, że brał zastrzyki, lecz niewiele mu pomogły i czuł się wczoraj strasznie. Dzisiaj już jest mu lepiej. Teraz wiem, że Jemu trzeba naprawdę umieć dużo przebaczyć, bo On jest rzeczywiście chory i dlatego taki nerwowy. Muszę Mu nawet zapomnieć ogromną krzywdę, jaką mi wyrządził. I nie tylko muszę, ale już zapomniałam” (s. 28–29). Dziennik kończy się wraz z początkiem świąt Wielkanocnych 1950 r. Autorka jest z ich powodu bardzo szczęśliwa, ma czas na leniuchowanie, a atmosfera w domu, pomimo konfliktu rodziców, zdecydowanie poprawiła się: „Dzisiaj było bardzo wesoło w domu. Tatuś, mama, Krysia i ja strasznie się wygłupialiśmy” (s. 60).

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
II tom Bożena Ostoja od 6 III do 10 IV 1950
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
64 s. ; 21 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Oryginał dostępny na miejscu.
Data powstania: 
1950
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AO 58
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Agnieszki Osieckiej
Uwagi: 
W 2013 r. dziennik wydany drukiem pod redakcją Karoliny Felberg – edycja wiernie oddaje treść oryginału, pomija nieliczne skreślenia, w nielicznych tylko przypadkach zapis podlega modernizacji. W wersji online, w jednym pliku, znajdują się 3 dzienniki. Omawiany dziennik jest pierwszym w pliku online.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
kłótnie rodziców, konflikt między rodzicami w oczach dziecka, edukacja dziewcząt, diarystyka panieńska, dziennik dziewczęcy, zawody sportowe, życie codzienne, święta, sprawy uczuciowe młodzieży
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1950
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste