publikacje

Wróć do listy

Dziennik 28.03.1885 – 19.05.1885; 1.12.1887-23.12.1887

Dziennik Heleny Mickewiczówny z wiosny 1885 r. obejmuje zapiski z czasu jej podróży po Włoszech. W swojej opowieści autorka koncentruje się głównie na podawaniu informacji o kolejno odwiedzanych miejscach oraz spotkanych w czasie podróży osobach. Dziennik otwiera wpis o przybyciu Mickiewiczówny do Turynu, gdzie spotkała się z panią Kaplińską oraz panem Begcy. Ku radości autorki oba spotkania stają się dla niej okazją do porozmawiania w języku polskim. Z Turynu Helena wyrusza do Florencji, gdzie spędza czas z panem Lenartowiczem (najprawdopodobniej chodzi o poetę Aleksandra Lenartowicza, przyjaciela jej ojca) oraz Bogdanem Zaleskim. Prowadzi z nimi długie rozmowy na temat kultury polskiej i jej wybitnych przedstawicieli: Kochanowskiego, Kopczyńskiego i Malczewskiego, dyskutują także o Dantem i Koperniku. Podczas pobytu we Florencji autorka odwiedza niemal wszystkie tamtejsze muzea, zachwyca się dziełami Michała Anioła, Rafaela Santi, Donatella, Boticellego, van Dycka i innych. Wiele czasu spędza na spotkaniach towarzyskich, poza wspomnianymi wyżej Lenartowiczem i Zaleskim widuje się także z państwem Radolińskimi. Czas wolny od rozmów i zwiedzania wypełniają jej wizyty w teatrach i operach, a także koncetry skrzypcowe, których słucha z wielką pasją.

Z Florencji Mickiewiczówna udaje do Bolonii, tam urzeka ją widok miejscowej biblioteki i muzeów. ,Po kilkudniowym pobycie w mieście, w drugiej połowie maja kieruje się z kolei do Ferrary, gdzie odwiedza Palazzo di Diamenti i zachwyca się wspaniałymi obrazami znajdującej się tam pinakoteki. W czasie pobytu w Ferrarze szeroko rozpisuje się na temat historii miasta (rzecz niespotykana we wcześniejszych wpisach z tej podróży). Ostatnie karty dziennika zapisane są „do góry nogami” – znajdują się na nich notatki dotyczące bieżących wydatków autorki. Dziennik prowadzony jest w języku francuskim, niekiedy jednak autorka wtrąca kilka wyrazów po polsku, wprowadzając do tekstu pewien chaos, jak np. wtedy, gdy pisze o ogrodzie w Bolonii znajdującym się pod opieką Margarity i Jana Bosko: „Le jardin założony przed pięciu laty”. W czasie podróży po Italii Helena odnotowuje informacje o kolejnych listach otrzymywanych m.in. od ojca i innych osób, nie zapisuje jednak szczegółów korespondencji. Jej listy z tego okresu szczęśliwie przetrwały jednak do naszych czasów, znaleźć je można pod osobną sygnaturą w Bibliotece Polskiej w Paryżu.

Do dziennika dołączono cztery luźne karty zawierające zapiski z grudnia 1887 r. Być może zostały one wyjęte z innego dziennika lub nie stanowią większej całości i przypadkowo dołączono je do tekstu z 1885 r.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Turyn, Florencja, Bolonia, Ferrara
Opis fizyczny: 
119 k., 19,5 cm
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Francuski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1885 do 1887
Stan zachowania: 
Brak dwóch kart
Sygnatura: 
37A ; akc. 2266
Uwagi: 
Rękopis spisany czarnym i niebieskim atramentem. Pomiędzy k. 20 i 21 (według bieżącej foliacji) wycięte dwie karty (pozostały urywki wyrazów). W opisie podana podwójna sygnatura: dawna akcesyjna oraz nowa, z Archiwum Władysława Mickiewicza. W chwili opracowywania dziennika, ostateczne sygnatury Archiwum Władysława Mickiewicza były dopiero ustalane.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
Podróż, wycieczka, spotkania towarzyskie, muzea, historia, sztuka
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1885 do 1887
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste