publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 23.01.2009–17.09.2010

Na początku zeszytu widnieje wpis, będący refleksją nad sensem powrotu do praktyki diarystycznej. Autorka wyraża, z jednej strony, z potrzebę namysłu nad sobą i skupienia się, a z drugiej – potrzebę notowania pomysłów literackich. Wątek introspekcji dotyczy znów stanów depresyjnych, nawet myśli samobójczych. Autorka szuka dróg wyjścia z depresji w oparciu o wątki psychoanalityczno-feministyczne (poszukiwanie własnej przyjemności czy „energii”, także poprzez twórczość literacką) i nauki buddyjskie. Pół żartem formułuje w dzienniku alternatywę: „Powiesić się czy spowieścić się”, zauważając, że zamiast walczyć ze stanem wewnętrznego zagubienia może go opisać, dać sobie przyjemność z uczynienia go interesującym, a nawet atrakcyjnym. Autorka zauważa też, że tak naprawdę nie tyle nie ma kontaktu z własnymi uczuciami, co unika go, ponieważ brak jej odwagi do urzeczywistniania własnych chęci w walce z zewnętrznymi trudnościami. Wiąże to m.in. z brakiem nadziei na urzeczywistnienie własnych pragnień, a brak nadziei nazywa w którymś momencie znęcaniem się nad sobą, odbieraniem sobie motywacji do działania, trzymaniem siebie samej w „wewnętrznym więzieniu”. Wiele uwagi w tym czasie poświęca autorka relacjom z teściami, zauważając z jednej strony, że „zła teściowa” zastąpiła jej „złą matkę”, z którą ma teraz dużo lepsze relacje; a z drugiej, że owa „zła teściowa” jest jej własną projekcją, bo to ona sama nie potrafi obdarzyć siebie uwagą, udzielić sobie wsparcia, zachęcić do działania i samej sobie pomóc. Autorka odnotowuje też, że nawyk złoszczenia się na teściową w duchu to rodzaj „wygaszacza ekranu”, oddzielającego ją od głębszych warstw emocji, z którymi boi się skonfrontować, choć to stanowiłoby klucz do rozwiązania rzeczywistych problemów. Wątek namysłu nad relacjami rodzinnymi jednocześnie stanowi kanwę pomysłów twórczych na powieść, która analizowałaby wzorce masochistyczno-sadystyczne i ofiarnicze w skali mikro i makro (świat wewnętrzny autorki, relacje w rodzinie jej i męża, tradycyjne wzorce religijne, czy sytuacja polityczna w kraju). W tej ostatniej dostrzega powtórzenie wzorców rodzinnych w patowym układzie Platforma Obywatelska – Prawo i Sprawiedliwość. Pisze: „Neoliberalizm podporządkowany Rydzykowi to masochizm narodowy dziś (Ojciec – Matce)”. Własną i męża pozycję w tej rodzinnej/społecznej grze rozumie jako pozycję abiektu. Snuje m.in. rozważania na temat możliwych rozwiązań narracyjnych w powieści.

Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
[9] k.; 23 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
Rękopis dostępny w celach badawczych, po rozmowie z autorką i na uzgodnionych z nią zasadach
Data powstania: 
Od 2009 do 2010
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
brak
Uwagi: 
Zapiski dziennikowe prowadzone gęstym, ale dość czytelnym pismem (bez interlinii), w specjalnie do tego wybranym zeszycie pięćdziesięciokartkowym. Zeszyt kratkowany, w ładnej, miękkiej okładce, ozdobiony ornamentem z motywami roślinnymi z przewagą koloru zielonego (seria Pigna Nature). Długopis przeważnie granatowy lub czarny. Zapiski obejmują okres prawie dwóch lat, ale prowadzone są dorywczo – na ogół raz na kilka tygodni, a pod koniec nawet raz na kilka miesięcy, z wyjątkiem bardziej intensywnych okresów notatkowania, na przykład w kwietniu i maju 2009 r. Dziennik urywa się po dziewięciu zapisanych kartach – reszta zeszytu pusta, tylko na dwóch ostatnich kartach znajdują się dwa opatrzone datą zapisy wypowiedzi osób trzecich. Dotyczą wizji po zażyciu szałwii wieszczej oraz filozofii religii. Ponadto do zeszytu dołączone luźne kartki: jedna A4, złożona na pół i w połowie zapisana ołówkiem, zawiera wypisy z Imre Kertesza, opatrzone nagłówkiem „Do powieści z Dziennika Galernika?”, druga i trzecia to kserokopia fragmentu tekstu Zygmunta Baumana na temat allosemityzmu i antysemityzmu – w sumie osiem stron (w druku: ss. 204-211 z nagłówkiem „Spory i polemiki” w żywej paginie po lewej stronie, po prawej „Zygmunt Bauman”).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
23 st. 2009
Główne tematy: 
stan wewnętrzny, depresja i namysł nad sposobami wyjścia z niej, masochizm w wymiarze indywidualnym i społecznym, mechanizm projekcji, toksyczne wzorce rodzinne i społeczne, duchowość, pomysły twórcze
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 2009 do 2010
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: