publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 11.09.1950–19.11.1950

Szósty tom dzienników Agnieszki Osieckiej obejmuje początek roku szkolnego 1950/1951 i – podobnie jak wcześniejsze – skupia się na życiu szkolnym autorki, jej przyjaźniach i nastoletnich miłościach. W dzienniku powraca także, poruszany we wcześniejszych zeszytach, wątek rozwodu rodziców, ich kłótni i wypominania sobie przykrych rzeczy, w tym z powodu romansu Wiktora Osieckiego z Józefą Pellegrini. Autorka stara się nie angażować w te spory, trzymać się na uboczu i na równi okazywać swoje uczucia obojgu rodzicom. W dziennikach nie stroni jednak od przemyśleń na ten temat: „Nie jestem żoną ojca, więc nie dotknęłoby mnie, gdyby miał nawet cały harem. Nie chcę być jego »cudownym dzieckiem«; nie chcę, by moje życie było celem Jego życia. Przykro mi jest, gdy widzę, że ojciec pracuje wyłącznie dla mnie. Jednak na miejscu Mamy byłabym nie tyle zazdrosna, ile dotknięta w mojej ambicji kobiety. Powiedziałabym sobie, że nie jestem przecież sprzętem, tylko żywym, coś znaczącym człowiekiem, zbudowałabym sobie też swoje życie. Nie wiem, czy po tylu rozczarowaniach Mama kocha jeszcze ojca, czy nie. W każdym razie bardzo mnie dziwi, że kobieta w Jej typie musi być komuś potrzebna, żyć dla kogoś” (s. 31–32). W tym samym czasie doszło do konfliktu Osieckiej z ojcem. Osiecki znalazł dziennik córki i zauważył w nim kilka sklejonych kart. Maria Osiecka wyrwała karty, podejrzewając, że jest tam opisany romans Wiktora z Józefą Pellegrini. Agnieszka, gdy się o tym dowiedziała, napisała list do ojca, by odwrócić uwagę od czynu matki i potencjalnego konliktu rodziców. W liście opisała, co wie na temat romansu z Pellegrini. List ten nie został dostarczony, Osiecka wkleiła go do dziennika w miejsce usuniętych kartek. Dużo miejsca w dzienniku zajmuje nastoletnie filozofowanie autorki – rozważania te najczęściej obracają się wokół spraw, o których uczyła się w szkole. Wyraźnie przebija z nich jednak bardzo wysoka samoocena: wielokrotnie młoda Osiecka wyraża przekonanie, że intelektualnie stoi na poziomie swoich nauczycieli czy że może być interesującą rozmówczynią dla dorosłych studentów. Okazjonalnie wpisy przeplatane są wierszami, skomponowanymi przez Osiecką.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Bożena Ostoja tom VI od 11 IV–19 XI
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
182 s. ; 21,5 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Oryginał dostępny na miejscu.
Data powstania: 
1950
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AO 59
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Agnieszki Osieckiej
Uwagi: 
W 2013 r. dziennik został wydany drukiem pod redakcją Karoliny Felberg – edycja wiernie oddaje treść oryginału, pomija nieliczne skreślenia, w niektórych przypadkach zmodernizowano zapis. List do ojca z 18 listopada 1950 (karty luzem związane wstążką czerwoną, s. 113–124). Dwie karty luzem zatytułowane: Kartki nie dałam więc ojcu i załączam jako „dowód” 19 XI 1950 (s. 157–160).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
edukacja dziewcząt, życie w Warszawie lat 50., zawody sportowe, konflikt między rodzicami w oczach dziecka, diarystyka panieńska, dziennik dziewczęcy, romans jednego z rodziców, relacja między córką i ojcem
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1950
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste