publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 1.06.1950–26.08.1950

Dziennik nosi charakter prywatnego „spowiednika” Dobrzyńskiej-Rybickiej, w którym autorka notuje codzienne przemyślenia duchowe: „Boże mój w Trójcy św. jedyny, Ojcze, Synu, Duchu św., dzięki wam za dzień wczorajszy, za ten Piątek, za spowiedź, która mnie uradowała, bo powiedziała mi przez usta kapłana, że jest jakiś postęp, ale dziś czuję się taka bezsilna. Jezu mój, Boże mój wszechmogący, ufam Ci bez granic, ufam, ufam” (k.6r–6v). Szukając odpowiedzi na to, w jaki sposób włączyć pracę naukową w ramy katolickiej religijności, niespodziewanie odkrywa: „Właśnie teraz uprzytamniam sobie, że żaden z apostołów nie miał wykształcenia, tylko św. Paweł, ten apostoł przybrany, dlatego był potrzebny, bo może przemawiać” (k. 13v). Dziennik jest jednak przede wszystkim rozrachunkiem autorki z Bogiem i prośbą o wybaczenie jej grzechów: „O Matko najśw., dziś święto Twego nawiedzenia, miałaś tyle przykrości ze św. Józefem, a śpiewałaś Magnificat – dopomóż mi śpiewać Te deum laudamus i wyproś mi, błagam, łaskę” (k. 16v).

Podobnie jak kilka ostatnich dzienników, tak i ten zawiera informacje o seksualności autorki: „Dzięki Ci, że nie było podniet płciowych” (k. 19r). Tym razem pojawia się jednak odpowiedź na pytanie, dlaczego informacji takich nie było w żadnym dzienniku sprzed 1948 r. – diarystka potrzeby takie zaczęła odczuwać dopiero w wieku 78 lat: „Nie miałam żadnych komplikacji erotycznych w życiu. Na te podniety cierpię od jakich trzech czy czterech lat po zakończeniu wojny” (k. 29v). Do wątku wraca ponownie kilka kart dalej: „Boże mój, dzisiaj po kom. św. złożyłam Ci, Panie mój, przyrzeczenie czystości. O Panie mój, ufam, że mi dopomożesz utrzymać i dotrzymać, choćby mnie to miało zupełnie zahamować umysłowo” (k. 37r). W dzienniku pojawiają się ponadto pojedyncze drobniejsze tematy i uwagi, jak chociażby wyjaśnienie, dlaczego autorka (pomimo skrajnie niskiej oceny własnych możliwości intelektualnych) zdecydowała się na studia wyższe: „[…] na uniwersytet zdecydowałam się, uważając za moje powołanie pracować nad podniesieniem moralnego poziomu naszego społeczeństwa” (k. 29r).

Miejsce powstania: 
Poznań
Opis fizyczny: 
48 k. ; 14 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1950
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1296/X
Uwagi: 
Oprawa ciemna, miękka. Dziennik prowadzony czarnym i niebieskim atramentem. Pismo nierówne, chaotyczne, liczne skreślenia i poprawki.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
asceza, życie duchowe, seksualność, filozofia, edukacja wyższa kobiet, życie erotyczne samotnej kobiety, seksualność kobieca a wiara, diarystyka o charakterze religijnym
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1950
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: