publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 1.01.1970–31.12.1970

Dziennik Marii Grabowskiej z 1970 r. prowadzony był w kalendarzu, podarowanym jej przez wdzięcznych pacjentów z grupy Anonimowych Alkoholików. Niespodziewany prezent staje się dla niej pretekstem, aby ponownie podjąć się prowadzenia dziennika: „może warto po raz nie wiem który zacząć prowadzić coś w rodzaju »dyariusza«. Coś, co nie wymaga wielkiego wysiłku, a kiedyś n.p. dla Tomasza może być ciekawą kroniką dnia powszedniego jego babki” (k. 2r). Postanowienie sporządzenia „kroniki dnia powszedniego” sprawiło, że dziennik ten pod względem treści znacząco odbiega od wcześniejszych zeszytów. Przede wszystkim znacznie mniej tu historii z życia pacjentów, a znacznie więcej informacji o samej diarystce. Wzmianki o pracy pojawiają się sporadycznie, najczęściej w kontekście przepracowania, nadmiaru obowiązków i wynikających z tego powodu problemów ze zdrowiem. Mniej tu także rozważań religijnych, wśród których jednak tym bardziej wyróżniają się z całości przemyślenia dotyczące męczeńskiej śmierci Jezusa. Przyjęta konwencja tego tomu dziennika zaowocowała tym, że więcej niż w poprzednich zeszytach znaleźć w nim można informacji na temat rodziny autorki, szczególnie ukochanego wnuka Tomasza.

Podobnie jak w poprzednich latach dziennik prowadzony był w sposób niesystematyczny, uzależniony od obciążenia Grabowskiej obowiązkami zawodowymi: w okresie chorób lub wakacji odnotowywała czasami wydarzenia kilkunastu kolejnych dni. Z drugiej strony, w okresach wzmożonej aktywności zawodowej zdarzało się, że w ciągu dwóch miesięcy nie sporządziła żadnej notatki. Wyjątkiem od tej reguły są ostatnie dni grudnia – autorka z żywym zainteresowaniem śledziła wówczas wydarzenia w Szczecinie, z niepokojem odnotowując informację o krążących po kraju plotkach, jakoby wojsko otaczało wszystkie większe miasta polskie. Reorganizacji rządu i „samokrytyce” poprzednich decydentów przygląda się z typowym dla siebie krytycyzmem, notując, że takie same obietnice rządu pojawiły się już wcześniej, gdy w 1956 r. władzę obejmował Wiesław Gomułka.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Poznań
Opis fizyczny: 
225 k. ; 21 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1970
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1765
Uwagi: 
Dziennik prowadzony w kalendarzu Polskiego Biura Podróży Orbis na rok 1970. Zapiski niebieskim długopisem.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
życie codzienne pacjentów, życie zawodowe, strajki robotników w Szczecinie, relacje z wnukami, diarystyka kobieca, diarystyka rodzinna
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1970
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: