publikacje

Wróć do listy

Cykl „Ludzie i uczucia”

Cykl „Ludzie i uczucia” jest częścią wspomnień Hanny Znatowicz z niewoli w obozie w Ravensbrück, stanowiący niejako uzupełnienie wcześniejszych utworów z tego okresu. Powstał w odpowiedzi na pytanie o to, czy w obozie istnieli „ludzcy” Niemcy. Na cykl składają się trzy opowiadania. Schwester Augusta i Adler przybliżają postaci pielęgniarki obozowej oraz esesmana. Pośród całej rzeszy pracujących w obozie byli oni jedynymi – zdaniem narratorki – którzy zasługiwali na miano ludzi. W Uczuciu Znatowicz pokazała, jak miłość, która zrodziła się pomiędzy dwójką innych funkcjonariuszy obozu, uratowała od pewnej śmierci młodą kobietę i jej nowonarodzone dziecko. Cykl ten, podobnie jak pozostałe opowiadania Znatowicz, pozostaje ascetyczny w formie: uwaga narratorki skierowana jest głównie na otoczeniu, a ona sama występuje przede wszystkim w roli obserwatorki zdarzeń. 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
12 k. ; 29,5 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendacyjnego z uczelni/ projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
13481/II, mf 3241
Tytuł kolekcji: 
Wspomnienia z pobytu w obozie Ravensbrück w latach 1944–1945
Uwagi: 
Na pierwszej i ostatniej stronie podpis autorki, na pozostałych parafka (pióro, ciemnobrązowy – odbarwiony czarny? – i niebieski atrament). Nieliczne poprawki (pióro, czarny atrament). Czcionka trochę wytarta, tekst czytelny, stan dobry. O połączeniu tekstów w cykl zadecydowały struktura utworów, więź fabularna pomiędzy poszczególnymi częściami oraz sposób ich tytułowania: odręczny dopisek autorki wskazujący na tę formę (Cykl „Ludzie i uczucia”). Kartki oprawione przez ZNiO (oryginalnie luźne kartki zostały podklejone grzbietem strony, każda z osobna, całość złączona okładką).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
człowieczeństwo w czasie wojny, Niemcy w obozie, obozowa miłość, ciąża i poród w obozie
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1944 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia