publikacje

Wróć do listy

Dziennik 28.04.1952 – 03.06.1952

Dziennik otwiera historia Mariana Siennickiego, niegroźnego – zdaniem Osieckiej – łobuziaka, sąsiada z Saskiej Kępy, który stał się obiektem donosu do milicji obywatelskiej wystosowanego przez matkę jednej ze szkolnych znajomych autorki. Siennicki i jego koledzy zostali oskarżeni o napaść na koleżankę Osieckiej: „Co mnie w tej całej sprawie wścieka, to fakt, że Pani Grabczakowa uważa swoją córkę za »cnotkę« »napadaną« przez bandę Mariana, a tymczasem Mama, ja, Janusz i dużo mieszkańców Kępy doskonale wiemy, że Elka razem ze swą »przyjaciółką« po prostu narzucały się Marianowi i całej jego bandzie, włóczyły się za nimi i sprawiały wrażenie… w każdym razie dużo gorsze niż ta cała banda mało szkodliwych, w gruncie rzeczy, łobuziaków” (s. 4).

Podobnie jak we wcześniejszych zeszytach, w dzienniku dużo miejsca zajmuje kwestia idei socjalistycznych, ostępu i kompromitacji kapitalizmu. Młoda Osiecka nie podchodzi jednak do nich bezkrytycznie, ma już swoje własne przemyślenia na ten temat: „[…] materializm historyczny jest (według mnie – przecież o tym mówię) jedyną słuszną i logiczną filozofią. A jednak? Buntuję się przeciw metodom. Przeciw literaturze pełnej papierowych bohaterów pozytywnych, zobowiązań, maszyn… Przeciw skrępowaniu i jednostronności prasy. Przeciw odgradzaniu się od elementów kultury niezwiązanych bezpośrednio z rewolucją i »skokami dialektycznymi«… Przeciw zepchnięciu na »ostatni plan« psychologii jednostki, przeciw »masom«… Przeciw »kulturze stosowanej« i systemowi »dzielnic, podstawowych org partyjnych itd., wreszcie przeciw zakłamanemu, sztucznemu systemowi naganiania wiwatujących tłumów i wzbudzania pseudoentuzjazmu...«” (s. 17).

W dzienniku można również znaleźć liczne i barwne opisy zabaw, w których brała udział nastoletnia Osiecka, wydarzenia ze szkoły i z życia rodzinnego. Dziennik zamyka relacja z nieco stresującego dla autorki, majowego miesiąca maturalnego.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
85 s. ; 21,5 cm
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Niemiecki
Polski
Rosyjski (terroryści)
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
Dostępny na miejscu
Data powstania: 
1952
Stan zachowania: 
Dobry
Sygnatura: 
AO 65
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Agnieszki Osieckiej
Uwagi: 
Dziennik dostępny online (podwójna paginacja – autorska oraz autora skanów). W 2015 r. wydany drukiem pod redakcją Karoliny Felberg-Sendeckiej
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
życie towarzyskie, zawody sportowe, szkoła, matury, milicja, przestępczość, socjalizm, literatura
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1952
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste