publikacje

Wróć do listy

Dziennik z podróży do Indii

Dziennik powstał w trakcie zimowego wyjazdu Aleksandry Leitgeber i jej męża Bolesława do Indii. Choć dla autorki podróż miała charakter czysto rekreacyjny, jej mąż udał się do Indii w celach służbowych i spędził tam dużo więcej czasu niż jego towarzyszka. Na pierwszych kartach rękopisu znajduje się rozbudowany „work plan” Leitgebera, który obejmuje m.in. wizyty na indyjskich uniwersytetach, spotkania z kustoszami muzeów, a także długą listę miejsc, w których miał sporządzić szkice do zamówionych obrazów. 

Autorka była zauroczona Indiami, na każdym kroku doceniała piękno tamtejszych miast i funkcjonowanie społeczeństwa. Pozostała jednak sceptyczna wobec miejsc i budowli powszechnie uchodzących za jedne z cudów świata: „Bombay robi na ogół wrażenie europejskiego miasta i ma mało lokalnego charakteru. Architektura angielska w najgorszym stylu; jeden budynek brzydszy od drugiego, przepisowe fontanny (bez wody) dekorują place, chwilami można by pomyśleć, że się jest w Londynie […]. Taj Mahal jest najlepszym przykładem tego nieudanego stylu: trudno sobie wyobrazić coś równie brzydkiego, bez żadnej linii, wszędzie szkaradne ozdóbki – na zewnątrz to jak gdyby zlepek fasad rozmaitych [podobnych] domkom angielskim – trudno się w tym doszukać sensu, a tym bardziej estetyki” (k. 37r).

W dzienniku można odnaleźć wpisy świadczące o rasistowskich poglądach autorki, jak np. wtedy, gdy Leitgeber pisze o Hindusach i możliwości zatrudnienia ich za pół darmo w Europie, gdyż wychowani w systemie kastowym nie mają większych potrzeb: „Jaka szkoda, że takich Hindusów nie można zaangażować w Europie! Mają oni małe wymagania i chętnie spełniają swoje funkcje, w myśl religii hinduskiej, która głosi, że każdy człowiek powinien spełniać swoje przeznaczenie, tak jak może najlepiej. A więc jedna kasta drugiej nie zazdrości i nie pragnie innych warunków życia [...]” (k. 48r). W dalszej części wywodu stara się usprawiedliwić takie pomysły, odwołując się do ogólnej mentalności Hindusów: „Każdy człowiek jest naprawdę Człowiekiem, a nie pionkiem wykonującym swoją robotę, do której jest zmuszony przez okoliczności życiowe i z którym inni ludzie się nie liczą, jeżeli nie ma stanowiska lub pieniędzy. Tutaj sprawy materialne prawie że nie istnieją i są zredukowane do minimum” (k. 50r).

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Bombaj, Adyar, Madras, Mahabalipuram, Kanchipuram, Mysore
Opis fizyczny: 
105 k. ; 29,5 cm.
Postać: 
synkretyczna
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1961 do 1962
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2931
Uwagi: 
Rękopis składa się z przemieszanych notatek maszynopisowych, odręcznych, fotografii, pocztówek, rysunków i fragmentów przewodników turystycznych. Luźne okładki.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
Indie, podróże, zwiedzanie, obserwacje podczas podróży, diarystyka podróżnicza
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1961 do 1962
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste