publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 22.03.1945–21.11.1946

Dokument z pogranicza dziennika pracy zawodowej i dziennika prywatnego. Zapiski rozpoczynają się od informacji o podjęciu przez autorkę pracy w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Dziennik ukazuje tragiczny stan poznańskich bibliotek tuż po zakończeniu działań wojennych, a także ofiarność tamtejszych bibliotekarzy w ratowaniu i zabezpieczeniu zbiorów tuż przed rozpoczęciem szturmu na miasto przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 r. Na pierwszych kartach Koehlerówna notuje zatem informacje o odzyskanych zbiorach oraz o miejscach przechowywania poszczególnych kolekcji i opiekujących się nimi osobach: „[Florian Koralewski] był na Cytadeli przed 3 tygodniami, dał znać do Wyd. Kultury i Sztuki. W podziemiach było dużo skrzyń i w korytarzach, stare druki z Bibl. Raczyńskich. Nie wiadomo, jak teraz? Czy można wejść bez upoważnienia? Czy usunięto już trupy?” (k. 3r); „Według relacji p. Czaplickiej i Sławskiej, które mieszkały przy ul. Kramarskiej, zwożono b. dużo obrazów zdaje się z domów prywatnych na ulicę Kramarską do pustych żydowskich składów. Dużo portretów. Dużo spłonęło podczas zdobywania Poznania” (k. 8r). Jednocześnie z relacji wyłania się obraz chaosu, jaki panował w wyzwolonym Poznaniu, rywalizacji pracowników poszczególnych instytucji, usiłujących przechwycić jak największą część zbiorów, bez względu na to, gdzie były wcześniej przechowywane: „Według ref. dr. Rymarkiewiczówny mapy z T.P.N. były przeniesione do Biblioteki Raczyńskich, a stamtąd do archiwum miejskiego. Ob. Mazurek mówi, że około 30 skrzyń (w tym mapy) wywieziono na prowincję; nie chce jednak wymienić miejscowości” (k. 13r–13v). Drugą część Dziennika stanowią techniczne notatki, powtarzające się dzień po dniu, obejmujące informacje o tym, kto pracował przy przywracaniu Biblioteki Uniwersyteckiej do użytku oraz ile książek danego dnia zostało sprowadzonych.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Poznań
Opis fizyczny: 
87 k. ; 29,5 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1945 do 1946
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1287
Uwagi: 
Zapiski prowadzone ołówkiem, niebieskim i czarnym długopisem. Pierwsza część dziennika w zeszycie w linie, druga część prowadzona na formularzach niemieckich.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
praca naukowa, biblioteka, tajne nauczanie, Uniwersytet Poznański, okres powojenny, powojenny Poznań, zniszczenia wojenne, straty wojenne, ratowanie zbiorów w czasie II wojny światowej
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1945 do 1946
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste