publikacje

Wróć do listy

Dziennik: wrzesień 1944 – styczeń 1945

Autorka sporządza notatki co kilka dni, drugi tom rozpoczyna 18 września. 

Dużo uwagi poświęca zniszczeniu Warszawy i tragicznemu losowi jej mieszkańców. Odnotowuje wieści, jakie do niej docierają: „Wiadomości o Warszawie są przeważnie hiobowe. Dzieją się tam rzeczy straszliwe”. Próbuje też ocenić dwa miesiące powstania: „To niezrozumiały koszmar, czasy Apokalipsy”. 

Przedstawia też swoją sytuację bytową, która jest bardzo trudna. Wegetuje razem z mężem w skrajnym ubóstwie – w styczniu odnotowuje, że od tygodnia nie jadła chleba, nie ma ciepłej odzieży, jedyne obuwie, jakie posiada, to pantofle o bardzo złym stanie, w czasie deszczu odklejają im się podeszwy, w związku z czym diarystka rzadko wychodzi z domu. Nie ma pieniędzy, żadnych oszczędności, a szanse, aby zarobić na życie, są niewielkie. Udziela lekcji francuskiego, ale dochody z tego są dalece niewystarczające. Zimę 1944/1945 Samotyhowa wspomina jako wyjątkowo trudną także z tego powodu, że nie widziała przed sobą żadnych perspektyw. Ujawnia swoje marzenie – powrót do domu, lub przynajmniej wizyta w nim, i dostęp do zostawionych tam rzeczy. W styczniu widziała swoje „zmaltretowane” mieszkanie, „wytrącone z równowagi rzeczy” i odnotowała zniszczenia oraz straty (skradziono odzież, pościel i wszystkie tkaniny, ale zostały książki i notatki). 

7 stycznia zarejestrowała przejazd przez Piastów samochodów i czołgów bolszewickich.

 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Piastów
Opis fizyczny: 
16 k. ; 20 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
11007 II
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Atrament niebieski, beżowo-brązowy papier.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
tragiczny los miasta i jego mieszkańców, próba oceny powstania warszawskiego, trudne warunki bytowe wysiedlonych warszawiaków
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1944 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: