publikacje

Wróć do listy

Harcerstwo

Osobne wspomnienie, będące uzupełnieniem opowiadań Hanny Znatowicz obejmujących lata 1945–1946 i dotyczących pobytu autorki w obozie dla dipisów, w całości poświęcone działalności polskiego harcerstwa w strefie amerykańskiej Niemiec. Znatowicz krótko opisuje aktywność i prace harcerstwa, które zaczęło odradzać się wśród polskiej społeczności zaraz po przybyciu do obozu, rozwijając się równolegle z powstawaniem i organizowaniem nauczania. Wśród jego aktywności autorka wymienia m.in.: organizowanie obozów harcerskich, regularne zbiórki, ogniska, wycieczki, rekrutację itp. W tekście podkreślone zostało znaczenie harcerstwa w kształtowaniu młodzieży. Znatowicz wspomina również podziw cudzoziemców dla funkcjonowania związku, zwłaszcza w kontekście obyczajowym – obowiązującej (oraz przestrzeganej zdaniem autorki) wstrzemięźliwości seksualnej wśród harcerzy i harcerek.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
1 k. ; 30 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
15529/II, mf 9879
Tytuł kolekcji: 
Utwory literackie i wspomnienia z lat 1945–1946 Hanny Znatowicz
Uwagi: 
Maszynopis z podpisem i parafką autorki (długopis, ciemnoniebieski tusz). Kartki oprawione przez ZNiO (oryginalnie luźne kartki zostały podklejone grzbietem strony, każda z osobna, całość scalona okładką). Czystopis.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
działalność harcerstwa w niemieckiej strefie okupacyjnej, kształtowanie młodzieży w obozach dla dipisów, wstrzemięźliwość seksualna
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1945 do 1946
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia