Autorka była córką pastora ewangelickiego i byłej nauczycielki. Otrzymała staranne wykształcenie, najpierw uczy ją matka, później chodzi do gimnazjum w Warszawie. W latach 1892-1896 studiuje biologię w Genewie. Po powrocie do Warszawy w 1896 uczęszcza przez 4 lata na wykłady z psychologii i filozofii na Uniwersytecie Latającym.
W 1895 roku wyszła za mąż za Wacława Męczkowskiego, lekarza neurologa, społecznika.
Od 1900 uczyła biologii i fizyki w warszawskich szkołach średnich oraz kursach dla kobiet. Sprawiała jej wielką satysfakcję świadomość, że nie tylko umiała wzbudzić zainteresowanie słuchaczek Darwinem, ale też otwierała przed nimi nowe horyzonty. Dla Męczkowskiej kształcenie kobiet na wysokim poziomie było kwestią kluczową - bez edukacji nie można zmienić tradycyjnego podejścia do roli kobiety w społeczeństwie, nie można też wychować "nowej kobiety" - człowieka i obywatela. W 1918 rozpoczęła pracę jako wizytatorka szkół żeńskich w Ministerstwie Wyznań i Oświecenia Publicznego, a od 1922 w Kuratorium Warszawskim.
Od 1896 roku była zaangażowaną członkinią wielu organizacji kobiecych: Klubu Kobiet Korony i Litwy, Związku Równouprawnienia Kobiet Polskich, Stowarzyszenia Równouprawnienia Kobiet Polskich (które współorganizowała wraz z Cecylią Walewską w 1907), Towarzystwa Abolicjonistów, Towarzystwa Ochrony Kobiet, Centralnego Komitetu Politycznego Równouprawnienia Kobiet Polskich, Klubu Politycznego Kobiet Postępowych i innych.