organizacje/partie

Wróć do listy

Warszawskie Chrześcijańskie Towarzystwo Ochrony Kobiet

Wariant nazwy: 
Towarzystwo Ochrony Kobiet

Początki organizacji to rok 1901. Została zalegalizowana w roku następnym a jej statut został zatwierdzony przez władze. Celem towarzystwa było zapobieganie prostytucji i organizowanie wsparcia i odpowiednich warunków dla kobiet, które chciałyby z prostytucji zrezygnować oraz promowanie postaw moralnych. Ponadto oferowanie pomocy w znalezieniu pracy, obrona przed pracą  podejrzaną [chodzi o handel żywym towarem], otwarcie i prowadzenie zakładów i schroniska pobytu czasowego, także sal rozrywki. Jedną z metod zapobiegania temu, aby nieposiadające środków do życia kobiety zaczęły się zajmować nierządem, było wypatrywanie na dworcach takich, które wyglądały na samotne i bez pieniędzy i oferowanie im pomocnej ręki. 

Członkinie zajmowały się także propagowaniem  w prasie kwestii związanych z prostytucją i wynikającymi z niej zagrożeniami, zachęcając czytelniczki, aby wsparły tę inicjatywę np. w Dobrej Gospodyni.

W pracach TOK bardzo aktywne były: Zofia Ośniałowska, która była jego wiceprzewodniczącą prze 25 lat i Stanisława Kołaczkowska. W wielu jego poczynaniach brała udział Teodora Męczkowska.