publikacje

Wróć do listy

Żart blokowej

Żart blokowej to jedno z opowiadań składających się na wspomnienia Hanny Znatowicz z okresu II wojny światowej, z czasu, kiedy była więźniarką w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Autorka została wywieziona do obozu wraz z siostrą i jej córką z Warszawy w wyniku aresztowań podczas powstania warszawskiego. Opowiadanie dotyczy pierwszych wrażeń po uwięzieniu w Ravensbrück, kiedy siostry zostały rozdzielone zgodnie z obozowymi procedurami. Tytułowy żart odnosi się do zachowania jednej z funkcjonariuszek przyjmujących transport: blokowa zasugerowała Znatowicz, że jej siostra i siostrzenica zginęły tuż po przyjeździe. Ta, przekonana o śmierci najbliższych, popadła w rozpacz i otępienie. Szczęśliwie dość szybko okazało się, że informacja była nieprawdziwa – siostry wpadły na siebie przypadkiem podczas zgrupowania poprzedzającego inspekcję.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
6 k. ; 29,5 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
13481/II, mf 3241
Tytuł kolekcji: 
Wspomnienia z pobytu w obozie w Ravensbrück w latach 1944–1945
Uwagi: 
Maszynopis, stan dobry, tekst czytelny. Na pierwszej i ostatniej stronie podpis autorki, na pozostałych parafka (pióro, ciemnobrązowy atrament). Na ostatniej stronie dodatkowo przypis autorki (pióro, ciemnobrązowy – odbarwiony czarny? – atrament). Opowiadanie posiada własną paginację, począwszy od drugiej strony tekstu. Kartki oprawione przez ZNiO (oryginalnie luźne kartki zostały podklejone grzbietem strony, każda z osobna, całość złączona okładką). Charakter czystopisowy.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
rzeczywistość obozowa, rozłąka z rodziną, sadyzm funkcjonariuszek obozu koncentracyjnego
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1944
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm