publikacje

Wróć do listy

Wspomnienie o Irenie Targowskiej z Trzetrzewińskich (1858–1952)

Wspomnienie życia i działalności społecznej Ireny Targowskiej z Trzetrzewińskich to krótki opis jej najważniejszych aktywności, sporządzony przez Janinę Kolasińską. Autorka podkreśla obywatelską i społeczną działalność Targowskiej, nazywanej „Demokratką-Socjalistką” ze względu na szereg inicjatyw, którymi zasłużyła się dla Sandomierza i okolic – m.in. przyczyniła się do powstania kilku placówek oświatowych różnego stopnia i rodzaju, jak np.: Żeńskiej Szkoły Rolniczej, Szkoły Żeńskiej Filologicznej czy Męskiej Szkoły Rzemiosł. Ponadto Targowska wspomagała oraz inicjowała tworzenie innych społecznych organizacji: pierwszych kół gospodyń wiejskich, lokalnych spółdzielni. Działaniom Targowskiej, jej zaangażowaniu i pomocy wiele osób zawdzięczało osobisty rozwój i szansę na lepsze życie – w tym również sama autorka wspomnienia, która dzięki oświatowej inicjatywie bohaterki mogła ukończyć szkołę elementarną.

 

 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Sandomierz
Opis fizyczny: 
1 k. : fot. ; 30 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
fotografia (jako oryginalne źródło / dzieło)
inne
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1952
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
15553/II, mf 9910
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Jedno ze wspomnień zawartych w zbiorze: „Wspomnienia o Irenie Targowskiej z Trzetrzewińskich (1858–1952) i Justynie Wichlińskiej (1878–1964)”. Maszynopis w bardzo dobrym stanie, naniesione drobne poprawki długopisem (niebieski tusz). Kartki oprawione przez ZNiO (oryginalnie luźne kartki zostały podklejone grzbietem strony, każda z osobna, całość złączona okładką).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
życie i działalność Ireny Targowskiej, rozwój oświaty, sprawy publiczne
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1858 do 1952
Nośnik informacji: 
papier
fotografia / skan
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia