publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia z lat 1945–1948

Wspomnienia Heleny Szczurowskiej z pierwszych trzech lat pracy w zawodzie nauczycielki na tzw. Ziemiach Odzyskanych, od roku szkolnego 1945–46 do 1947–1948. Autorka zaczęła pracę w przedszkolu i szkole w Wołczynie na Opolszczyźnie, nie mając jeszcze formalnych kwalifikacji. Opisała m.in. wysiłki, aby odbudować szkolnictwa w mieście, zorganizować pracę i naukę. W 1946 r. z własnej inicjatywy ukończyła w Oleśnie pięciomiesięczny wstępny kurs pedagogiczny dla czynnych niewykwalifikowanych nauczycieli. Otrzymane stypendium zobowiązywało Szczurowską do przepracowania kolejnych trzech lat w powiecie oleskim. Po odbyciu kursu została skierowana do pracy w wiejskiej szkole w  Łowoszowie (Szczurowska używa podwójnej nazwy tej miejscowości: „Wołoszów (Łowoszów)”), gdzie została kierowniczką. W początkowym okresie sama prowadziła zajęcia dla wszystkich siedmiu klas (łącznie ponad sto dwadzieścioro dzieci); oprócz przedmiotów podstawowych uczyła także religii. We wspomnieniach z tego okresu, momentami pełnych emfazy i religijnych odniesień, autorka ukazała proces formowania się szkolnictwa na Ziemiach Zachodnich, gdzie oprócz typowych powojennych trudności oświatowych (braki kadrowe, infrastrukturalne itp.) występowały dodatkowe komplikacje, np. komunikacyjne (słaba lub żadna znajomość języka polskiego u części dzieci i młodzieży) i formalne (niemieckie świadectwa szkolne). Szczurowska ze swojej aktywności zawodowej w Łowoszowie czerpała satysfakcją i poczucie dobrze wykonanej pracy.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Wspomnienia
Miejsce powstania: 
Wołczyn
Opis fizyczny: 
250–260 k. luź. ; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1988
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Akc. 102/91
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu. Na pierwszej karcie adnotacja archiwum z sygnaturą i datą wpłynięcia dokumentu do archiwum (04.12.1988 r.), oraz dopisek autorki: „na Konkurs, Godło Hel” wraz datą i miejscem spisania (długopis, niebieski tusz). Zapis jednostronny. Foliacja autorki skreślona, ołówkiem foliacja archiwum (prawy górny róg). Praca nadesłana na ogólnopolski konkurs ogłoszony przez Duszpasterstwo Nauczycieli w Gdańsku w 1988 r., konkurs pod patronatem bp. Tadusza Gocławskiego 1. Pamiętnik lub wspomnienie nauczycieli uczących w latach 1945–1956. 2. Wypowiedź pt. „Kim właściwie jestem jako nauczyciel?” – praca konkursowa.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
28 lis 1988
Główne tematy: 
odbudowa życia po wojnie w małych miasteczkach, proces rekonstrukcji systemu szkolnictwa po wojnie, organizacja pracy i nauki w powojennej szkole, oświata na tzw. Ziemiach Odzyskanych
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1945 do 1948
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia