publikacje

Wróć do listy

[Ty, Ty, więc...]

Solska rozpoczyna list od informacji, że otrzymała już pismo od Żuławskiego. Dalej z treści można wywnioskować, że Solska i Żuławski umówili się, że w przyszłym roku, jeżeli ich romans będzie nadal trwać, wyjadą dokądś, aby być razem. Póki co, Solska opisuje, że będzie musiała "wykręcać język na niemieczczyźnie". W dalszej części listu  wspomina, że nie jest zachwycona tym, że musi jechać za granicę. Pisze: "Nie cierpię Niemców".

Wspomina także, że dopiero tego dnia przyszło do niej zawiadomienie od Śliwińskiego, że jutro da jej odpowiedź. Solska nie pisze, w jakiej sprawie jej się spodziewa - z kontekstu wynika, że dla obojga korespondujących jest to jasne. Fragment ten podsumowuje zdaniem: "Widzisz, w jakiej niepewności żyję".

List kończą wyznania miłości oraz informacja, że jeżeli nie uda jej się dojechać do Warszawy, to zatelefonuje do niego, by mogli się umówić i spotkać "gdzieś w drodze".

 

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Wariant tytułu: 
[list 43.]
Opis fizyczny: 
1 s. ; 25 cm.
Postać: 
składka podwójna
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1904
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Nr inw. 1892, k. 90
Tytuł kolekcji: 
Listy Ireny Solskiej do Jerzego Żuławskiego I tom
Uwagi: 
List nie posiada daty dziennej, Autorka zapisała jedynie dzień tygodnia: środa. List jest jednostronnie zapisany i złożony na cztery tak, że na jednej z zewnętrznych płaszczyzn składki Autorka zapisuje dane adresata i przestrzeń ta pełni funkcję koperty. Wewnątrz, w treści listu Autorka zapisuje: Warszawa, poste- restante (Warszawa podkreślone). W polu adresu zapisano: Wielmożny Pan dr Jerzy Żuławski, w Podchybiu, p. Leńcze. Na tej samej stronie znajduje się też jeden znaczek o nominale 10. Na nim nieczytelna pieczęć. Poniżej pieczęć: Leńcze, 12 sierpnia 1904.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
miłość, romans, podróż, spotkanie, niepewność
Zakres chronologiczny: 
1904
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektroniczny
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: