publikacje

Wróć do listy

Tunezja / Staszek / 1979

Relacja z kolejnej podróży Szumańskiej do Tunezji, tym razem z przyjacielem Staszkiem. Na początku oboje zatrzymują się w miejscowości Tabarka, którą autorka określa jako „śliczne miasteczko z fortem (k. 6). Następnie jadą do Bizerty, zwiedzają medinę i meczet. Odwiedzają Institut des Belles Lettres Arabes, diarystka spotyka się ze znajomymi, m.in. z siostrą Teresą. Spotykają się też z pracującą w Tunezji polską lekarką, dr Ewą Rękawek. Kolejnym przystankiem jest Tatouine, gdzie zostają zaproszeni do kalifa, u którego jedzą obiad i prawdopodobnie też nocują. Podróżnicy zwiedzają ksary, meczety, kościoły, synagogi. W trakcie wyprawy pojawiają się pewne problemy związane z paszportem Szumańskiej, jednak sprawa się rozwiązuje. Przyjaciel diarystki, Staszek, ma problemy zdrowotne, które autorka określa jako „udawane umieranie”. Udaje się na spacer z kalifem, podczas którego ogląda cmentarz i dowiaduje się, że nie wolno go fotografować. Potem spotyka lokalnego nauczyciela i rozmawiają na temat edukacji i ustroju (brak dokładnych informacji dotyczących rozmowy). Notatki są luźne i chaotyczne. Relacja z 29 października: „zjawia się naganiacz od dywanów, proponujący Staszkowi siostrę ze 100 wielbłądami, on to bierze serio. Wieczorem się podrywa, że jedzie na spotkanie do Dar Jerba, Ivana – idi z taboj, w ciężkawym nastroju duża rozmowa z Teresą o śmierci i czarnej dziurze, która się otwiera, gdy zabraknie wiary” (k. 19–20); relacja z 30 października: „Rano plaża trzech sióstr. Murzynek architekt znalazł innych klientów, niestety dziki wiatr, spacer Staszka z Teresą (…). Popołudnie, synagoga, cudny Żydek oprowadzacz i małe rabiny śpiewające (…). Staszek robi dwa koła – Thora i śluby, wrota, jedziemy teraz do Mality i cudowny meczet z koniem” (k. 20).

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Tunezja
Opis fizyczny: 
22 k. ; 23 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1979
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
akc. 20/09/3
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Ewy Szumańskiej
Uwagi: 
W katalogu tytuł: „Tunezja”. Zapiski prowadzone niebieskim długopisem. Pismo czytelne, notatki mają charakter brulionowy – są to sporządzane na szybko zapiski z podróży.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
zwiedzanie Tunezji, kultura Tunezji, misjonarze w Tunezji, lekarze polscy w Tunezji, dziennik z podróży, diarystyka kobieca
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1979
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: