publikacje

Wróć do listy

[--- świata ---...]

Solska rozpoczyna list od informacji, że nie wie, co działo się poprzedniego dnia, gdyż była "poza wszelką świadomością". W liście odnosi się do bardzo udanego spektaklu, nie podaje jednak tytułu sztuki. W podobny sposób, w który zwykła wyznawać miłość Żuławskiemu, wspomina teraz o swojej miłości do sztuki i do swojej pracy.

W dalszej części listu ma do Żuławskiego pretensje, że nie mógł tego widzieć. Zadaje mu raz po raz pytania: "czemuż nie mógł być?! Czemu? czemu?". Po tych pytaniach, na które nie otrzymała odpowiedzi, Solska zaczyna łączyć swoją miłość do sztuki z miłością do Żuławskiego. Pisze, że gdy gra, to gra dla niego, pisze nawet wprost, że "kocham Ciebie w mojej sztuce".

List kończy informacja o tęsknocie i zapewnienie o jej miłości.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Wariant tytułu: 
[list 31.]
Miejsce powstania: 
Lwów / Lemberg
Opis fizyczny: 
2 s. ; 15 cm. + koperta
Postać: 
składka podwójna
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1904
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Nr inw. 1892, k. 68
Tytuł kolekcji: 
Listy Ireny Solskiej do Jerzego Żuławskiego I tom
Uwagi: 
List nie posiada daty dziennej, nie określa też dnia tygodnia, w którym został napisany. Zachowała się koperta ze znaczkiem. W polu adresata widnieje imię i nazwisko Żuławskiego, list adresowany bez nazwy ulicy, do Warszawy, z adnotacją po francusku, by pozostawić go na poczcie (poste-restante). Pieczęć ze Lwowa nieczytelna, na odwrocie dwie pieczęcie (jedna niewyraźna, prawdopodobnie rozmazana na poczcie) z napisem: Warszawa (w cyrylicy), 25 VI 1904, IV A.
Słowo kluczowe 1: 
Główne tematy: 
romans, miłość, tęsknota, aktorka, teatr, sztuka, gra, gra aktorska
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1904
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektroniczny
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: