publikacje

Wróć do listy

Róża Katzenellenbogen do Oskara Katzenellenbogena (Ostapa Ortwina), 25.08.1905

List z 25 sierpnia 1905 r., pisany we Lwowie do Ostapa Ortwina, przebywającego w uzdrowisku w Reichenhall, to odpowiedź na list narzeczonego z 20 sierpnia. Początkowe zdania wyrażają tęsknotę autorki za ukochanym, z którym nie widziała się przez dłuższy czas: „Żabuś, ach, jak mnie już tęskno zobaczyć Cię, a Ty mi mówisz, żem nieciekawa. Dosyć mocno się, Żabuś, za to na Ciebie gniewam!”. Róża wspomina, że nigdy jeszcze tak dużo nie płakała. Jest zmęczona i apatyczna. Wraca myślami do Krynicy, kiedy była „jak martwa”. Odpowiada na zadawane przed paroma tygodniami pytania Ostapa o to, czym się zajmowała w uzdrowisku. Pisze, że nie czuła się dobrze, dlatego nie czytała książek, nie była na ani jednej wycieczce, chodziła tylko do lasu. Czytała co prawda Nilsa (trudno określić, o jakiej pozycji autorka pisze), ale tylko po kilka stron, więc porzuciła tę lekturę, choć była interesująca. Wspomina, że widziała we Lwowie rodziców Ostapa. Obliczyła, że z nim samym nie widziała się już sześć tygodni. 

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Lwów
Opis fizyczny: 
2 s.
Postać: 
składka podwójna
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
ogólnodostępny w wersji elektronicznej
Data powstania: 
1905
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
DE-17284
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Ostapa Ortwina
Uwagi: 
Listy uporządkowane chronologicznie przez redakcję Archiwum Kobiet. Pismo raczej czytelne, autorka pisze piórem. Brak paginacji.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
25 sie 1905
Główne tematy: 
uczucia, tęsknota, rozłąka, bliskość, relacje męsko-damskie, samopoczucie, kuracja lecznicza, pobyt w uzdrowisku, lektury, odpoczynek, korespondencja miłosna, narzeczeństwo
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1905
Nośnik informacji: 
papier
strona www
Gatunek: 
list