publikacje

Wróć do listy

Relacja Rozalii Bornstein

Relacja obejmuje wydarzenia z lat 1939-1945.

Autorka rozpoczyna wspomnienie od informacji, że w momencie wybuchu wojny, wraz z dzieckiem, przebywała poza Katowicami (w których wówczas mieszkała) i nie mogąc tam wrócić, zdecydowała się udać do rodziców do Krakowa.

Latem 1941 roku wspólnie udali się do miejscowości Skała i tam zaczęli się ukrywać u gospodarza. W trakcie kilku obław Autorce i jej mężowi udało się ujść z życiem – jej matka za to nie miała tyle szczęścia. Została zastrzelona podczas jednej z akcji. Brat Autorki własnoręcznie ją pogrzebał. Autorka nie opisuje w tym miejscu żadnych przeżywanych emocji. Wspomina również śmierć swojego ojca, że „umarł miesiąc przed tym na udar serca, po rozstrzelaniu mego teścia”.

Dalej Autorka opisuje akcję likwidacyjną getta i współpracę straży pożarnej i granatowej policji z SS. Opisuje to jak sama z dzieckiem zaczęła się ukrywać i to, jak zabrano jej męża, brata i szwagra. Bez żadnych emocji opisuje, że wszyscy zostali po drodze rozstrzelani.

W dalszej części pisze o tym jak ukrywała się w Krakowie. Po pewnym czasie, gdy przyjechała do niej siostra, została rozpoznana przez swojego kolegę z klasy, który zaczął ją szantażować. Mimo próby ucieczki obie kobiety zostały złapane i osadzone w obozie płaszowskim, skąd pod koniec 1944 roku przewieziono je do Oświęcimia. Jest to informacja kończąca relację.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Relacja
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
5 k. ; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/3249
Tytuł kolekcji: 
Relacje Żydów Ocalałych z Zagłady
Uwagi: 
Spisała Laura Eichhorn. Relacja autoryzowana. Dokument zawiera podpisy składającej relację i protokolantki. Zawiera również dwie pieczęcie: Żydowskiej Komisji Historycznej i Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego. Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
28 maj 1947
Główne tematy: 
ukrywanie, kryjówka, "strona aryjska", "aryjskie papiery", Zagłada, antysemityzm
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
nośnik elektroniczny
Gatunek: 
relacja