publikacje

Wróć do listy

Polityczna więźniarka Brzezinki – Alicja Juszczak

Warszawianka Alicja Juszczak opowiedziała Antoninie Hobler swoje życie, zawężając opowieść do najważniejszych faktów i zdarzeń, głównie z okresu II wojny światowej. Bohaterka wspominała okupację (m.in. bombardowanie Warszawy) i to, jak z łapanki trafiła do przymusowej pracy w fabryce we Wrocławiu, a stamtąd do Auschwitz-Birkenau w charakterze więźniarki politycznej. Juszczak opisała transport z Wrocławia do Auschwitz, egzystencję w obozie, przeżycia (była ofiarą eksperymentów pseudomedycznych) i obserwacje z tego okresu oraz swoje powojenne ścieżki, które ostatecznie zaprowadziły ją do Wrocławia. Dokument jest efektem sześciogodzinnego wywiadu.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Życiorysy krwią pisane
Wariant tytułu: 
Polityczna więźniarka Brzezinki – Alicja Juszczak
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
k. 126–131 : fot. ; 31 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
druk
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1979
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 182/94/4 t. 1
Tytuł kolekcji: 
Relacje, wspomnienia, opracowania, wywiady, wypisy z literatury dot. ruchu oporu w Okręgu Lwowskim AK (m.in. Sambor) oraz pobytu w obozach i na zesłaniu w ZSRR ze zbioru Janiny Klawińszowej.
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu, zapis jednostronny. Podwójna foliacja – oryginalna i ołówkiem w prawym, górnym rogu foliacja ZNiO. Do życiorysu dołączona fotografia bohaterki i zdjęcie przedstawiające fragment obozu w Brzezince. Dokument jest częścią zbiorów Janiny Klawińszowej, dostępnych w archiwum ZNiO we Wrocławiu. Tekst w tomie pt.: Życiorysy krwią pisane. Wywiady z członkami Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Wywiady przeprowadziła Antonina Hobler.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
roboty przymusowe, niewolnicza praca na rzecz III Rzeszy, Wrocław w czasie II wojny, życie i śmierć w Auschwitz-Birkenau
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1925 do 1979
Gatunek: 
biografia/życiorys