publikacje

Wróć do listy

Pamiętnik Zuzanny Paszkot

Zuzanna Paszkot wspomina, że w szkole nie miała książek ani kredek, musiała wiele rzeczy pożyczać od koleżanek. Pochodziła z ubogiej rodziny. Jej ojciec był alkoholikiem, stosował przemoc w domu. Dziewczyna mimo wszystko uczyła się dobrze, ale z powodu biedy nie mogła kontynuować edukacji. Zaczęła wcześnie pracować w gospodarstwie. W wieku siedemnastu lat ukończyła trzyletni kurs przysposobienia rolniczego. Autorka zanotowała w swoich wspomnieniach, że warunki życia na wsi polepszyły się za jej czasów, uważała jednak, że brakowało szacunku ze strony miejskiej części społeczeństwa dla ludzi mieszkających na wsi.  

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Boczów
Opis fizyczny: 
4 k. ; 29,7 cm.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1962
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
II 77
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Pamiętnik Zuzanny Paszkot został napisany na „Wielki konkurs na pamiętniki" (grudzień 1961), zorganizowany przez Komitet Badań nad Kulturą Współczesną PAN we współpracy ze Związkiem Młodzieży Wiejskiej, Zakładem Socjologii Wsi PAN i Ludową Spółdzielnią. Wybrane teksty opublikowano w dziewięciotomowym wydaniu pamiętników młodzieży wiejskiej „Młode pokolenie wsi Polski Ludowej”. Pamiętnik Paszkot nie był publikowany. Tekst został przepisany z oryginału przez Ośrodek Dokumentacji Pamiętnikarskiej, działający w ramach Komisji Badań nad Kulturą Współczesną PAN.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
ubóstwo, kształcenie dziewcząt wiejski po wojnie, alkoholizm ojca, brak szacunku wobec mieszkańców wsi, polska wieś po wojnie, pamiętnikarstwo konkursowe, awans społeczny dziewcząt ze wsi
Zakres chronologiczny: 
Od 1941 do 1962
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia