publikacje

Wróć do listy

[List Leontyny Chybowskiej do Walerii Bohackiej]

List został napisany po wydarzeniach związanych z tzw. wyprawą kijowską podjętą przez Józefa Piłsudskiego, gdy miasto, wcześniej zdobyte przez polsko-ukraińskie wojska sojusznicze, ostatecznie przejmuje Armia Czerwona, a Kijów staje się częścią Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Adresatką jest Waleria, siostra Leontyny Chybowskiej, która wraz z mężem wyemigrowała w tym czasie do Czech.

Głównym tematem listu Leontyny jest śmierć bliskiej obu kobietom osoby – Piotra oraz informacje o losach członków rodziny obu sióstr. W tekście pojawia się wzmianka o wyjeździe Estery z dziećmi do Ameryki. Autorka listu komentuje decyzję o emigracji z dużym zadowoleniem. Jednocześnie powiadamia Walerię o powrocie ich matki do Kijowa – jednak jej stan zdrowia nie pozwala Chybowskiej spokojnie cieszyć się z tego spotkania. Artretyzm i rany na nogach matki, a także chłód panujący w pozbawionym okien domu powodują, że Leontyna niepokoi się o życie matki. Trudna sytuacja ekonomiczna w Kijowie powoduje, że autorka ciągle i bezskutecznie poszukuje pracy. Zły stan materialny rodziny przekłada się na skromne i niewystarczające wyżywienie, w którym to Leontyna upatruje jednej z przyczyn choroby matki. Pisze do Walerii, że dowiedziała się od znajomych ciekawych rzeczy dotyczących życia ukraińskich emigrantów w Pradze. Stwierdza ona, że Waleria, działając na rzecz rodaków za granicą, ma ważną pracę do wykonania, ale też wspaniały cel przed sobą. W Kijowie sprawy wyglądają coraz gorzej. Miasto pełne jest wdów i sierot, ludzie z trudem organizują na nowo swoje życie, dookoła są tylko ruiny i śmierć. Wielu ich dawnych znajomych egzystuje w okropnych warunkach, które kontrastują z wcześniejszym dobrobytem i wytwornością w sposobie ich bycia. Część z nich pozostaje na łasce swojej służby, większość utraciła majątki. Autorka w zakończeniu listu prosi siostrę o wiadomość, jak udało się im urządzić w Pradze i stwierdza, że bezpieczniejsze i lepsze życie czeka ich na pewno wszędzie poza Kijowem.

List adresowany do Walerii Bohackiej przebywającej w Pradze (Praha III), ul. Jezikowa w Hromadskim Komitecie (Hromadskij Komitet).

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Wariant tytułu: 
List Leontyny Chybowskiej do Walerii Bohackiej z 20 lipca 1920 roku
Miejsce powstania: 
Kijów
Opis fizyczny: 
6 kart, 11x7 cm
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
udostępniane na potrzeby badań naukowych
Data powstania: 
1920
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
T-BOH-7 [k. 1-6]
Tytuł kolekcji: 
Rodina Bohackých - materiály z osobní korespondence
Uwagi: 
List zszyty w formę książeczki.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
20 lip 1920
Główne tematy: 
Kijów po wojnie polsko-bolszewickiej, głód i niedostatek, sprawy rodzinne
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1920
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list