publikacje

Wróć do listy

Kalendarium pierwszych dni września 1939 roku, przeżytych we wsi Kowala, pow. Radom województwo kieleckie

Wspomnienia pierwszych jedenastu dni II wojny światowej autorka rekonstruuje z perspektywy lat na podstawie kalendarza prowadzonego w tamtym czasie. We wstępie deklaruje, że jej doświadczenia miały charakter uniwersalny w skali kraju, ale opowiada  o walkach z ziemiańskiego i rodzinnego punktu widzenia. Przedstawia swój ówczesny stan emocjonalny i stwierdza, że wiadomość o wybuchu wojny wywołała jej zdziwienie.

Anna z Kuźnickich Kowalewska, jej mąż, dzieci, dalsza rodzina i służba mieszkali we dworze w Kowali, koło Radomia. Autorka wspomina o nalotach wojskowych i sprawach życia codziennego, m.in. pisze o podejmowaniu gości, odnotowuje wyjścia do kościoła i wspólne modlitwy. Jest zaangażowana społecznie, jeszcze przed wojną organizowała zebrania gminne i spotkania kobiet, w trakcie których omawiano plan działań w razie wybuchu konfliktu zbrojnego. W majątku Kowala przygotowano wtedy schrony dla ludności cywilnej. Autorka opisuje przemarsz polskich wojsk między Kielcami i Radomiem, a także strzelaninę i bombardowanie na szosie kieleckiej (bitwa o Radom) oraz pierwsze spotkanie z niemiecką armią.  

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Kalendarium pierwszych dni wojny
Opis fizyczny: 
27,9 cm.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1967 do 1968
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Rps akc. 11020
Uwagi: 
Tytuł pochodzi od autorki lub jej córki Elżbiety Słodkowskiej. Oryginał kalendarza i rękopis tekstu prawdopodobnie znajdują się u córki autorki.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
wybuch II wojny światowej, rodzina w czasie wojny
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1939
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
inne