publikacje

Wróć do listy

Irena Spustak do Żanny Kormanowej, 14.08.–4.10.1955

Dwa listy do Żanny Kormanowej, w sprawach naukowych i prywatnych.

14 sierpnia 1955 r., Warszawa. Autorka przesłała Kormanowej materiały, które zebrała przy pomocy Dziemborskiej z muzykologii. W liście poinformowała o swoim wyjeździe na studia do Moskwy. Wszelkie formalności dotyczące wyjazdu były już wypełnione, Irena potrzebowała jedynie pomocy Kormanowej w kwestii wyboru tematu prowadzonych tam badań. Przed wyjazdem do Związku Radzieckiego wybierała się na dwa tygodnie do Zakopanego. Na zakończenie życzyła adresatce udanego urlopu.

4 października 1955 r., Moskwa. Autorka pisała o swoim pobycie w Moskwie. W chwili pisania listu przebywała tam od tygodnia. Sporo czasu zajęły jej formalności. Jej opiekunem w katedrze historii ZSRR był M.P. Kim, który badał zagadnienia rewolucji kulturalnej. Badacz zaaprobował jej propozycję zajęcia się emigracją polską w Rosji w okresie I wojny światowej i rewolucji, ale Irena stwierdziła, że wolałby, aby badała „temat radziecki”, dotyczący okresu wojny domowej lub „budownictwa socjalistycznego”. Ona zaś chciała poradzić się w tej sprawie Kormanowej. W dalszej części listu autorka pisała o swoich wrażeniach z pobytu w Moskwie. Mieszkała na Wzgórzach Leninowskich, razem z innymi aspirantami Uniwersytetu Moskiewskiego, a także studentami nauk ścisłych i humanistycznych. Warunki oceniła jako doskonałe. Była ciekawa przebiegu sesji poświęconej rewolucji 1905 r., miała nadzieję, że jej koledzy zrelacjonują jej przebieg konferencji.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Warszawa, Moskwa
Opis fizyczny: 
3 s. ; 23 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1955
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1573/503
Tytuł kolekcji: 
Akta Żanny Kormanowej
Uwagi: 
s. 100-101, 242
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
Polacy w Moskwie, studia wyższe kobiet, studia zagraniczne kobiet, Polacy w Związku Radzieckim, nauka historyczna, działalność naukowa, Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Uniwersytet Moskiewski, studia historyczne, wyjazd naukowy
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1955
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: