publikacje

Wróć do listy

II/1942/

Utwór Hanny Znatowicz zatytułowany II/1942/ z cyklu BIURO. Wiersz stroficzny, rymowany, podzielony na osiem czterowersowych strof. Podmiot liryczny mówi o wykonywanej w czasie wojny pracy, w czerwcu 1942 r., najprawdopodobniej w Warszawie („miasto”). Opisuje grupkę ludzi sporządzających tajne raporty na temat wojny, pod przykrywką zwykłej pracy w biurze. Wiersz wyraża niepokój i poczucie ciągłego zagrożenia, uczucia kontrastujące z panującą na zewnątrz aurą – słonecznym i pełnym zieleni czerwcem. Lęk, brak nadziei na rychły koniec wojny, ciężkie warunki egzystencji, obawa przed aresztowaniem – ponad wszystkie te uczucia wybija się jednak poczucie obowiązku w stosunku do wykonywanej pracy, nadrzędne nawet wobec strachu przed okupantem: „Auto stanęło pod domem… Ge-sta-po??? / Nie. – Piszmy dalej. Numer dziś wyjść musi”.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
1 k. ; 21,3 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Wiersz należy do zbioru zinwentaryzowanego, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1942
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
15529/II, mf 9879
Tytuł kolekcji: 
Utwory literackie i wspomnienia z lat 1945–1946 Hanny Znatowicz
Uwagi: 
Wiersz w formie maszynopisu. Zapis czystopisowy. Podpis autorki (długopis, niebieski tusz). Kartka z wierszem, oryginalnie luźna, została podklejona grzbietem strony i stanowi element zbioru, który w całości został złączony okładką.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
okupowana Warszawa, poczucie zagrożenia, walka z okupantem, wojna w poezji kobiecej
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1942
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
teksty literackie