publikacje

Wróć do listy

Felicja Kalicka do Heleny Marek, 1952–1972

Kolekcja zawiera cztery listy i dwadzieścia trzy kartki pocztowe pisane w formie listów. Korespondencja wysyłana z różnych miejsc, zarówno z Warszawy, jak i z wyjazdów, m.in. z sanatoriów, z urlopów, z wyjazdów służbowych. Autorka zwraca się do Heleny Marek z dużą życzliwością, w bardzo ciepły sposób, co może świadczyć o dużej zażyłości obu kobiet. Duża część korespondencji, zwłaszcza z najwcześniejszego okresu, dotyczy głównie spraw zawodowych. Z treści wynika, że Kalicka pracowała z Heleną Marek w Zakładzie Historii Partii przy Komitecie Centralnym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Z czasem w listach zaczęła dominować tematyka prywatna.

Listy zawierają uwagi dotyczące pracy naukowej i zbierania materiałów. Autorka zdawała relację ze swoich aktualnych działań, nie podawała jednak konkretnych tematów, które podejmowała, pisała na jakim etapie prac była w danym momencie. Korespondencja zawiera także obszerną relację z pobytu w Moskwie w październiku i listopadzie 1959 r., gdzie autorka prowadziła kwerendę źródłową do swej pracy naukowej. Kalicka pisała również o sytuacji i stosunkach panujących w Zakładzie.

W listach pojawia się wiele informacji prywatnych, są to najczęściej krótkie relacje z wyjazdów m.in. do Muszyny, Krynicy-Zdroju, Zakopanego, Gdańska, Komańczy, Szczawnicy. Autorka opisuje w nich przebieg podróży, warunki zakwaterowaniu, pogodę, książki, które czytała, czy górskie wycieczki. W kilku listach wspomina o wydarzeniach w Warszawie i pracach na działce. W późniejszej korespondencji poruszany jest też temat zdrowia Heleny i jej męża Lucjana. Kalicka wyrażała troskę o jej samopoczucie, udzielała drobnych rad, pytała o zabiegi, którym była poddawana. Omawiane były również sprawy rodzinne. W latach 1966-1968 Kormanowa otrzymała również kilka kartek wysłanych z podróży do Niemiec i Włoch. Autorka relacjonowała w nich jakie miejsca zwiedzała i jak spędzała tam czas.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Warszawa, Moskwa, Muszyna, Krynica-Zdrój, Zakopane, Gdańsk, Komańcza, Szczawnic, Włochy, Niemcy
Opis fizyczny: 
42 s. ; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1952 do 1972
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1518/57
Tytuł kolekcji: 
Akta Heleny i Lucjana Marków
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
sanatorium, urlop, wypoczynek, wyjazd służbowy, przyjaźń między kobietami, Historii Partii przy Komitecie Centralnym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, Moskwa, praca naukowa, nauka historyczna, czas wolny w PRL, wyjazdy zagraniczne w PR, troska o przyjaciółkę
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1952 do 1972
Nośnik informacji: 
papier
Tytuł ujednolicony korespondencji: