publikacje

Wróć do listy

Exodus po klęsce Powstania Warszawskiego

Tekst został napisany z okazji dwudziestej piątej rocznicy powstania warszawskiego. Pamiętnikarka próbuje opisać, co oznaczało ono dla mieszkańców Warszawy będących cywilami. Na początek pochyla się nad tragedią mieszkańców miasta, którzy utracili – zgodnie z jej sformułowaniem – „cały dotychczasowy świat swej egzystencji”, ale trwali w wierze w zwycięstwo powstańców. Przedstawia zachowania warszawiaków, którzy ofiarnie ratowali palące się domy i gasili pożary. Zastanawia się: czy mieszkańcy stolicy nie byli męczennikami tak samo jak osoby katowane w obozach koncentracyjnych? Formułuje opinię o tamtych dniach: „To była GOLGOTA”. Następnie relacjonuje swą tułaczkę z siostrami po wypędzeniu z Warszawy 3 października: kilka tygodni spędziła na wsi, w nędznych warunkach; szczególnie dotkliwe były braki odzieży. W Grodzisku znajdowały ekspozytury instytucji, w których autorka i jej siostry pracowały przed wojną – od nich uzyskały pomoc materialną. W listopadzie 1944 r. wyjechała do Częstochowy, później – Krakowa, gdzie liczyła na pomoc rodziny, ale uzyskała ją od obcych ludzi. Przedstawia historię cudownego ocalenia sióstr w Grodzisku – zostały zatrzymane przez Gestapo, ale udało im się uniknąć niebezpieczeństwa. Na koniec, dostrzegając wokół siebie tyle wrogości – „twarze nieprzyjemne i twarde” – zastanawia się, jak w czasie kataklizmu zmieniła się inteligencja.

Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
12 k. ; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1969
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
akc. 13919
Uwagi: 
Papier biały, tusz czarny. Dołączona karteczka z adresem Krystyny Łęgiewicz-Miszkiewicz oraz trzy zdjęcia (na jednym portret matki, na dwu pozostałych przedstawiono zaś grobowiec rodzinny).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
powstanie warszawskie, cierpienie ludności cywilnej podczas powstania warszawskiego, doświadczenie utraty, tułaczka, wysiedlenie, inteligencja
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1944 do 1946
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia
Tytuł ujednolicony dla pamiętnika: