publikacje

Wróć do listy

Eleonora Bogusz: Wspomnienia o Marii Czerkawskiej z lat 1881–1973

Dokument poświęcony życiu i osobie Marii (Maryli) Czerkawskiej, pisarki i poetki z Bezmiechowej. Swoje osobiste wspomnienia Eleonora Bogusz wzbogaciła opowieściami samej Czerkawskiej oraz informacjami uzyskanymi od jej bliskich. Portret Czerkawskiej jest ponadto przeplatany w wielu miejscach fragmentami wypowiedzi poetki. Treść dokumentu obejmuje cały okres życia Czerkawskiej, to jest lata 1881–1973, a rozpoczyna się opisem dzieciństwa i wczesną stratą matki. Wspomnienia dotyczą twórczości, rodziny i życia prywatnego pisarki, a także pracy Czerkawskiej w gospodarstwie leśnym i pasiece – aż do wybuchu wojny w 1939 r. – oraz relacji pisarki z lokalną społecznością. W kolejnych fragmentach autorka opisała wojenne losy Czerkawskiej, m.in.: pobyt we Lwowie, aresztowanie i śmierć jej męża, chemika Gustawa Mauthnera, następnie okres spędzony podczas okupacji w Krakowie i pracę w antykwariacie. Bogusz po wojnie pozostała w Krakowie. Zapiski zawierają również wspomnienia samej Czerkawskiej dotyczące tego okresu: o przyjaźniach i znajomościach poetki z innymi literatami (Janiną Porazińską, Janem Sztaudyngerem i in.) oraz o powrocie do pracy literackiej.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Maria Czerkawska
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
35 k. ; 30 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1973
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
15508/II, mf 9860
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Maszynopis z nielicznymi, ręcznymi nadpisaniami długopisem na marginesach i w przestrzeni międzywersowej (niebieski i czarny tusz). Na końcu wspomnień podpis autorki (niebieski długopis).Do wspomnień dołączony „Spis recenzji” (2 k.) poszczególnych tomów poezji M. Czerkawskiej. Po spisie dopisek z datą i ręcznym podpisem autorki. Kartki oprawione przez ZNiO (oryginalnie luźne kartki zostały podklejone grzbietem strony, każda z osobna, całość złączona okładką).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
życie na wsi, praca w leśnictwie, życie literackie po II wojnie światowej, przyjaźń
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1881 do 1973
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia