publikacje

Wróć do listy

Dzienniki w kalendarzu na rok 2013: 23.06.2013–24.08.2013

Dziennik składa się z trzech fragmentów, pisanych podczas trzech wizyt wakacyjnych (w czerwcu, lipcu i sierpniu 2013 r., łącznie nieco ponad dwa tygodnie) na Pomorzu Zachodnim, w miejscu znanym autorce z zeszłorocznych wakacji, oraz podczas trzech cyklów retreatów buddyjskich w Wildze latem 2013, 2014 i 2015 r. Autorka wraca na Pomorze ciekawa, jak po roku będzie wyglądała relacja, którą nawiązała z gospodarzami i do której odnosiła się w myślach przez cały rok jako do ważnego, wciąż wywierającego na nią wpływ doświadczenia.

Autorka opisuje kolejne doświadczenia w kilku zorganizowanych podczas lata imprezach (poczynając od wspólnego świętowania Sobótki), warsztatach i szałasach potów, nowopoznane osoby, rozmowy „na tematy istotne”, swoje stany emocjonalne i przemyślenia, związane z naturą przeżywanych doświadczeń. Kilkakrotnie podkreśla, że są to doświadczenia znowu zupełnie nowe i nieoczywiste (np. wizje, widzenia świateł, manifestacje energii itp.). Z zachwytem opisuje pory dnia i lato na Pomorzu Zachodnim. W zapiskach ważny jest temat związany z naukami buddyjskimi, bliskimi także gospodarzom: wolność wewnętrzna, sztuka „odpuszczania” oczekiwań wobec rzeczywistości, „wycofywania projekcji”, „powracania do siebie”.  W dzienniku widać nastrój otwartości i ciekawości wobec świata i ludzi, fascynacji poznawczą przygodą. Autorka w większości opisuje swoje doświadczenia jeśli nie z entuzjazmem, to ze spokojem i pogodą. Zapiski przeplatają się z notatkami z kolejnego retreatu w Wildze (lipiec 2013), by płynnie przejść z w zapiski z retreatów w 2014 i 2015 r. Notatki z nauk dotyczą ich praktycznego znaczenia dla polepszenia jakości życia codziennego i relacji z innymi. Częścią dziennika są także notatki z kilku lektur i wykładów o tematyce duchowej lub religioznawczej.

Miejsce powstania: 
Pomorze Zachodnie, Wilga
Opis fizyczny: 
[28] k. ; 13x9 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
Rękopis dostępny w celach badawczych, po rozmowie z autorką i na uzgodnionych z nią zasadach
Data powstania: 
Od 2013 do 2016
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
brak
Uwagi: 
Zapiski dziennikowe znajdują się w środku niewielkiego, około dwustukartkowego kalendarza na rok 2013. Notatki oddzielone od siebie kilkoma stronami pustymi lub zawierającymi inne notatki dzienne: przerwa następuje po dwudziestu dwóch kartach, po nich następnych sześć. Jak poprzedni kalendarz, tak i ten zapełniony jest notatkami codziennymi z kilku lat (2013-2016), ale mniej gęstymi: więcej tu zapisków zupełnie praktycznych, w rodzaju budżetu domowego, budżetu kolejnych wyjazdów wakacyjnych i zagranicznych, służbowych spraw organizacyjnych, danych teleadresowych, bibliografii, w tym danych bibliograficznych, dotyczących własnych publikacji. Zdarzają się jednak notatki z wykładów i seminariów projektowych lub czytanych książek. Zapiski dziennikowe pisane długopisem (granatowy lub czarny tusz), gęste, drobnym i dość niestarannym pismem, ale dość czytelne. Do notesu zostało dołączonych około dziesięciu luźnych kartek różnej treści, na przykład, pewnych postanowień związanych z rozwiązaniem problemów rodzinnych, życzeń własnych co do nadchodzącego Nowego Roku itp.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
22 cze 2013
Główne tematy: 
życie wewnętrzne, doświadczenia wewnętrzne, relacje z bliskimi osobami, fenomeny religijne, erotyzm, buddyzm tybetański, szamanizm
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 2013 do 2015
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: