publikacje

Wróć do listy

Dziennik wojenny, t. 7

Ostatni tom wojennych dzienników Amelii Łączyńskiej obejmuje tułaczkę autorki po Generalnym Gubernatorstwie w poszukiwaniu rozproszonej rodziny. Jej głównym celem jest odnalezienie córek, o których losie nie wie nic pewnego od chwili, gdy zdecydowały się w przededniu wybuchu powstania warszawskiego wstąpić do leśnej partyzantki. W trakcie swojej prywatnej odysei Łączyńska relacjonuje tragiczną sytuację warszawskich uchodźców, tułających się po coraz to bardziej okrajanym terenie GG, w obliczu braku mieszkań i zbliżającej się zimy. Wkrótce po tym, gdy udaje jej się przedostać do Krakowa, lęka się, że będzie musiała po raz kolejny przeżywać oblężenie miasta i – jeśli przeżyje – zostanie wyrzucona w środku zimy z domu: „[…] wolelibyśmy zawczasu wyjechać, ale dokąd? Wielu ludzi wyjeżdża do Zakopanego albo podgórskich okolic, zima za pasem, już zimno, błoto, deszcz ze śniegiem i w taki czas znowu być wyrzuconym i dalej wędrować? Ci, co tu osiedli i mają swój dobytek, jeszcze niezniszczony, także boją się, aby ich nie spotkał los warszawiaków” (k. 34r).

Od czasu do czasu do Łączyńskiej docierają wiadomości z wydarzeń na frontach, m.in. od uciekinierów z robót przymusowych w Niemczech. Wie zatem, że wojska sowieckie stanęły pod Budapesztem, a także, że alianci zachodni walczą już w granicach starej Rzeszy: „Niemcy się pakują i wyjeżdżają. Jesteśmy pod wrażeniem wiadomości z Zachodu. Ofensywa aliancka posuwa się. Metz, Strassburg wzięte. Jak długo jeszcze Niemcy przetrzymają?” (k. 36r). Wraz z upadkiem powstania warszawskiego i informacjami o rozbrajaniu kolejnych oddziałów Armii Krajowej przez Sowietów diarystka coraz częściej martwi się o swoje córki: „[…] wolałabym była spędzić te święta całkiem sama, zaszyta w jakąś mysią dziurę, aby móc się dostatecznie wypłakać i choć myślą obcować z córkami. Lęk coraz większy o nie ogarnia mnie, czy zdrowe, czy żyją wszystkie, czy dają sobie jakoś radę!” (k. 40v–41r). Pierwsze dni 1945 r., a zarazem ostatnie dni pod okupacją hitlerowską upływają autorce na podróży po miasteczkach małopolskich w poszukiwaniu dogodnego miejsca na przeczekanie przechodzącego frontu i znalezienie pracy. Gdy ostatecznie udaje jej się osiedlić w Limanowej, nie jest zachwycona widokiem żołnierzy sowieckich: „[...] na rynku bolszewików zaledwo kilku, chamskie mordy, obdrapane pojazdy, kulawe, nędzne i ranne konie, jak było zawsze” (k. 53v).

Kolejne dni upływają Łączyńskiej na podróży po Małopolsce i poszukiwaniach rodziny. W czasie swojej podróży dowiaduje się o postanowieniach konferencji w Jałcie, po latach propagandy wierzy jednak oficjalnym komunikatom: „Wielkie poruszenie z tego powodu, ale gazety tutejsze naświetlają ten fakt w ten sposób, że wielkiej zmiany ani w reżimie, ani w stosunkach nie będzie. Trudno sobie wyrobić zdanie, przestałam się czegoś dobrego już spodziewać” (k. 64r–64v). Udaje jej się odnaleźć córki, nie ma pojęcia jednak, co dzieje się z matką – wie, że nie udało jej się zapisać na wyjazd z Lwowa do Polski, obawia się więc, że zostanie wywieziona na Syberię. Od zawsze wroga bolszewikom, diarystka nie spodziewa się długich rządów komunistów, w ciągu kolejnych tygodni wyczekuje ogólnopolskiego powstania i wojny amerykańsko-sowieckiej: „Niezadowolenie ogólne z rządów. Kraj się burzy. W Puławach była bitwa. Partyzanci po lasach. Dużo desantów z zachodu, boję się b., aby powstanie za wcześnie nie wybuchło” (k. 74r).

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Wspomnienia, cz. 6
Miejsce powstania: 
Gołków, Warszawa, Skierniewice, Częstochowa, Kraków, Lublin, Limanowa
Opis fizyczny: 
76 k. ; 21,5 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1944 do 1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
11265/IV
Uwagi: 
Notatki prowadzone niebieskim i czarnym długopisem oraz ołówkiem. Brak foliacji/paginacji.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
II wojna światowa, okupacja hitlerowska, wyzwolenie Polski, komunizm, praca przymusowa, ludność cywilna, niepokój o losy córek, kobiety w partyzantce, diarystyka kobieca
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1944 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste