publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 31.01– 4.05.1911

Dzienniki pisany od 31.01.1911 do 4.05.1911. Autorka nie podała numeru tomu.

Ten tom dziennika autorka spisywała w lutym w Dereszewiczach i Bryniowie, w marcu – w Warszawie, w kwietniu – znów w rodzinnych stronach. Pierwsze karty poświęcone są przede wszystkim opisowi pogrzebu teścia i stanu wewnętrznego autorki w tym czasie, choć oczywiście znajduje się tu także miejsce na opisy życia w pierwszych dniach po pogrzebie, kiedy w Dereszewiczach przebywa wielu gości z rodziny i nie tylko. Autorka wykorzystuje czas żałoby na oddalenie się od życia światowego i pracę nad sobą.  Jak zwykle, nie przeszkadza jej to jednak zapisywać na przykład komplementów usłyszanych pod swoim adresem. Opisuje wiele snów po śmierci teścia. Często są to koszmary, ale zdarzają się jej i sny niemal miłosne. Kieniewiczowa rozmyśla w tym czasie dużo o życiu pośmiertnym. Twierdzi, że pomiędzy nią a „Ojcem” istnieje więź duchowa. Modli się za niego (i innych zmarłych), ale dostrzega także znaki jego pomocy z zaświatów. Polegają one na przykład na „zesłaniu” nowego ginekologa, który daje jej nadzieję na skuteczną kurację bezpłodności. Wymaga ona dużej dyscypliny i jest bolesna (kąpiele parowe, irygacje, masaże jajników).

W tym tomie Kieniewiczowa opisuje także swoje życie w Warszawie u mamy, relacje z siostrzenicą Helutą (na przykład wspólne wycieczki na na lodowisko) oraz próby nawrócenia wuja Adama [Jodko]. Spisuje także nauki prałata Załuskowskiego w czasie kolejnych rekolekcji.

Po powrocie do domu oddaje się marzeniom o zajściu w ciążę. Święta spędza w Dereszewiczach, gdzie rozpoczyna się kolejny sezon myśliwski. Nawiązuje znajomość z sąsiadem Pogorzelskim. Jest zdumiona jego erudycją i niezwykłymi kolejami losu. Wspomina o jego egzotycznych podróżach.

W dzienniku autorka wielokrotnie notuje swój zamiar zostania świętą oraz coraz większe niezadowolenie z charakteru swojego dziennika, który, jak na przykład pisze, powinien być „rachunkiem sumienia” a jest „fotografią głupiego”. „Opisuje swoją dobroczynność wobec chłopów, a także nabożeństwa i kazania, które dla nich przygotowuje. Pracuje nad polepszeniem relacji z Madzią. Przygotowuje jej syna do pierszej komunii. Bardzo często odnotowuje wybuchy gniewu na służącą Józefę, których oczywiście po czasie żałuje. Pod koniec tomu jest zawiedziona, że nadal nie zaszła w ciążę. Dowiaduje się o kolejnej ciąży Madzi i reaguje na tę wiadomość bardzo nerwowo.
 

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Dziennik rozpoczęty 31go Stycznia 1911 roku w Deresz: czyli wilią pogrzebu mego teścia Boże zbaw Jego duszę i daj mi syna (Księdza) za jego pośrednictwem Skończony w Deresz: we środę 4go Maja 1911 roku
Miejsce powstania: 
Bryniów i Dereszewicze na Polesiu, Warszawa
Opis fizyczny: 
k. [238]: il. 4; 23 cm
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
do użytku naukowego
Data powstania: 
1911
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2227-I-997
Tytuł kolekcji: 
Kolekcja Muzeum Wołyńskiego
Uwagi: 
Dzienniki pisany czytelnym, choć często niestarannym pismem. Ważne dla autorki treści zapisane większymi literami. Fragmenty (zwłaszcza dialogi w towarzystwie) zapisane po francusku. Przekreślenia, podkreślenia i nadpisy czerwonym długopisem. Nowość w stosunku do poprzednich opisanych tomów polega na tym, że brak tym razem odautorskiego numeru tomu, za to na większości stron na górze znajduje się nagłówek (zapisany czerwonym długopisem), dzięki któremu – zapewne przy ponownej lekturze całości z pewnej perspektywy czasowej – autorka podkreśla temat dominujący czy najważniejszy dla niej na danej stronie. Na kilku stronach tematy ujęte są w „ikonki”, czyli obrazki będące nawiązaniem do treści zapisów. Jak inne tomy, tak i ten dziennik otwiera obrazek z Matką Boską Bolesną. Pod koniec tomu pojawiają się również trzy zdjęcia – dwa portretowe samej autorki i jedno pokazujące ją w towarzystwie rodziny i znajomych na ganku pałacu w Dereszewiczach.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
31 sty 1911
Główne tematy: 
śmierć teścia i żałoba po nim, rozmyślania o obcowaniu z umarłymi, kolejna kuracja w celu zajścia w ciążę, pożycie małżeńskie, rozmyślania wanitatywne, rekolekcje wielkanocne, pragnienie świętości, nabywanie cnót, relacja ze służącą
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1911
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: