publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 24.05.1950–25.06.1950

Dziennik obejmuje ostatni miesiąc roku szkolnego 1949/1950 i z tego względu skupia się przede wszystkim na szkolnym życiu nastoletniej Agnieszki Osieckiej – w ostatnich tygodniach szkoły sprawdziany, testy i poprawianie ocen stają się dla niej jednym z głównych tematów, wokół których kręci się jej życie. Pomimo to w niektórych partiach tekstu znaleźć można aluzje do trudnej sytuacji panującej w domu autorki: „Wieczorem miałam mały zgrzyt z Mamą (nieważny), a dzisiaj, niechcący, nawet »naraziłam« ją ojcu, a ona teraz jest na mnie zła za to. Aż śmieszy mnie nieraz to ubóstwienie ojca dla mnie z całkowitym pominięciem Mamy – bolesna ironia, spotykana zawsze, na każdym kroku. I Mama, taka niby niezależna i samodzielna, a w gruncie rzeczy taka uległa i zastraszona” (s. 19–20).

Pomimo młodego wieku autorki wiele zapisanych przez nią myśli cechuje daleko posunięta krytyka, dotyczy to również polityki: „Chciałabym móc spróbować trochę pożyć w »innym ustroju«. Może tam jest gorzej, a może lepiej? Polityce nie wierzę – ani tej, ani tamtej. To samo mówi się ciągle z innych punktów widzenia i z czarnego robi się białe. Zobaczyć samej i uwierzyć, ale tak – nie mogę sądzić po pozorach” (s. 28). Okazjonalnie z dzienników przebijają rozważania, które ukazują ją niemal jak nastoletnią filozofkę, snującą przemyślenia na temat szczęścia i życiowych osiągnięć: „Maria Curie-Skłodowska dopięła swego celu, osiągając stokroć mniejsze wyniki i stokroć większe uznanie niż setki innych wielkich Ludzi Myśli, Nauki i Wiedzy. Może jednak była nieszczęśliwa? Tego chyba nikt nie wie i wiedzieć nie będzie. »Nieszczęśliwe życie« to pojęcie bardzo ogólne – z listów, powiedzeń czy pamiętników możemy dowiedzieć się o poglądach i myślach Marii Curie w danej chwili. Gdyby, umierając, powiedziała: »Byłam przez całe życie nieszczęśliwa« – wtedy wiedzielibyśmy na pewno o tym, a tak nic twierdzić nie można” (s. 48). Przemyślenia te często dotyczą wojny, przed którą Osiecka czuła duży strach: „Czułam paniczny lęk przed wojną. W radiu Wschód wścieka się z wzajemnością na Zachód, a my czekamy na Śmierć. Jedno Piekło. I wśród tego wszystkiego ja jestem szczęśliwa, że żyję i szukam szczęścia. A wojna!!… Mama uspokoiła mnie, kazała się umyć po tej histerii i bać się rodziców jak dziecko, a nie zajmować się wyższą polityką jak stary filozof” (s. 67).

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
IV tom Bożena Ostoja Od 24 V do 26 VI 1950 r.
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
72 s. ; 21 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Oryginał dostępny na miejscu.
Data powstania: 
1950
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AO 58
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Agnieszki Osieckiej
Uwagi: 
W 2013 r. dziennik został wydany drukiem pod redakcją Karoliny Felberg – edycja wiernie oddaje treść oryginału, pomija nieliczne skreślenia, w nielicznych tylko przypadkach zapis zmodernizowano. W wersji online, w jednym pliku, znajdują się 3 dzienniki. Omawiany dziennik jest trzecim w pliku online.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
edukacja dziewcząt, życie w Warszawie lat 50., zawody sportowe, kłótnie rodziców, konflikt rodziców w oczach dziecka, diarystyka panieńska, dziennik dziewczęcy, przemyślenia na temat szczęścia, wojny i pokoju, poglądy polityczne, indyferentyzm, krytyka ustroju w powojennej Polsce
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1950
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste