publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 24.01.2012–27.03.2012

Dziennik prowadzony od 24.01.2012 do 27.03.2012 r. Obejmuje pięć długich wpisów. Poszczególne notatki dzieli przerwa kilku dni lub nawet kilku tygodni. Dziennik rozpoczyna się opisem snu dwa dni po śmierci dobrej znajomej autorki – Małgorzaty [Baranowskiej]. Sen zawiera elementy niesamowitości i budzi w autorce grozę – zwłaszcza jego końcowy obraz, w którym autorka widzi w dziecięcym wózku niemowlę z twarzą dorosłego. W dzienniku znajduje się zapis także kilku innych snów, związanych – według autorki – z jej stanem wewnętrznym, zwłaszcza z trudną sytuacją w małżeństwie. Notuje między innymi wyjątkowo koszmarny sen, w którym dowiaduje się od lekarza, że jest w szóstym miesiącu ciąży, ale nie wie, z kim, i nie chce urodzić dziecka. Autorka opisuje zarazem swój zwykły stan jako nieumiejętność dostrzegania własnych uczuć i brak takiego zaufania do nich, które pozwoliłoby się kierować nimi w życiu. Szuka wyjścia z tej trudnej emocjonalnie sytuacji. Na przykład kieruje do siebie zdania czy całe „nauki” pisane w trzeciej osobie, zalecając sobie poświęcanie uwagi własnym emocjom i zaufanie do nich zamiast słuchania innych. Opisuje jako „karmiącą wewnętrznie” rozmowę z psycholożką, która także daje jej rady, jak się sobą opiekować (np. uświadamiać sobie, czego naprawdę chce, a nie myśleć o tym, co powinna, bo powinność nie stanowi motywacji do działania).
Zapiski w dzienniku koncentrują się na dwóch tematach: opisie relacji autorki ze zmarłą znajomą oraz trudnej relacji z mężem, z którym niedawno przestała mieszkać. Notuje wyjątkowe znaczenie znajomości z Małgorzatą Baranowską, a także odczucia związane ze wspominkami o niej w IBL PAN, które nieoczekiwanie dla siebie samej współorganizowała, wybierając teksty do czytania i prowadząc całe spotkanie.

Opisuje spotkania z mężem już po rozstaniu, jego stan emocjonalny i rozmowy z nim, które zawsze okazują się dla autorki rozczarowujące i frustrujące, a także potrzebę prawdziwej zmiany swojej (i córki) sytuacji życiowej.

Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
[6] k. ; 23 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
Rękopis dostępny w celach badawczych, po rozmowie z autorką i na uzgodnionych z nią zasadach
Data powstania: 
2012
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
brak
Uwagi: 
Dziennik zajmuje sześć kart poza tym zupełnie pustego zeszytu, a właściwie kalendarza na rok 2012. Zapiski prowadzone od strony z wydrukowaną datą 23 I. Określenie zeszyt adekwatne ze względu na małą widoczność daty rocznej na okładce (drobny druk na dole okładki), brak innych zapisków związanych ze sprawami codziennymi. Wykwintna okładka (twarda, elegancka, ciemnobrązowa w tłoczone złocone ornamenty roślinno-geometryczne w stylu arabskim). Zapiski długopisem czarnym lub niebieskim tuszem, litery drobne, pismo niestaranne, ale dość czytelne.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
24 sty 2012
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
sny, refleksje po śmierci Małgorzaty Baranowskiej, proces rozstania z mężem, troska o siebie, spotkania z psychologiem
Zakres chronologiczny: 
Od 1998 do 2012
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: