Droga na Zachód
Wspomnienia ukazują okoliczności i przebieg przymusowego przesiedlenia Julii Ostrowskiej w 1945 r., z rodzinnej miejscowości autorki na zachód. W lapidarnym opisie przedstawia ona, jak zdana tylko na siebie, z małym dzieckiem, po długiej podróży ostatecznie osiedliła się na Dolnym Śląsku, przez pewien czas mieszkając w nowym domu z jego niemieckimi mieszkańcami („musieliśmy się dzielić biedą”).
Miejsce powstania:
Stary Wiązów
Opis fizyczny:
k. luź. 19–22; 31 cm
Postać:
luźne kartki
Technika zapisu:
wydruk komputerowy
Język:
Polski
Miejsce przechowywania:
Dostępność:
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania:
1992
Stan zachowania:
dobry
Sygnatura:
18930/II
Tytuł kolekcji:
Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.
Uwagi:
Kserokopia wydruku komputerowego, charakter czystopisu, na końcu podpis autorki. Zapis jednostronny. Foliacja autorki przekreślona, ołówkiem, w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Załączone kserokopie zaświadczenia i karty ewakuacyjnej (pol., ros.). Praca nadesłana na konkurs organizowany przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., praca konkursowa.
Słowo kluczowe 1:
Słowo kluczowe 2:
Słowo kluczowe 3:
Główne tematy:
akcja „repatriacyjna” po II wojnie światowej, warunki transportu ludności na ziemie zachodnie, relacje przesiedleńców z niemieckimi mieszkańcami, osadnictwo na ziemiach zachodnich po II wojnie światowej
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe:
Zakres chronologiczny:
Od 1945 do 1946
Nośnik informacji:
papier
Gatunek:
pamiętnik/wspomnienia