publikacje

Wróć do listy

Relacja z działalności konspiracyjnej

Autorka słowami wstępu wnosi, że w czasie okupacji hitlerowskiej mieszkała z rodziną na wsi. Prowadzili wydzierżawione gospodarstwo rolne w Pomorzach w powiecie radomski. Swoją pierwszą styczność z ruchem podziemnym miała w roku 1939; przewoziła wówczas tajne dokumenty i prasę podziemną z Warszawy (a odbierała je z ulicy Zgoda) do Radomia i Sandomierza. Dzieli się informacją, że kontakt uzyskała dzięki nieżyjącej już M. Wojciechowskiej. Potem jej działalność rozszerzyła się o współpracę z lokalnymi ugrupowaniami partyzanckimi, dowódcami AK, BCh oraz AL. Dostarczała asortyment pierwszej potrzeby, leki i odzież dla oddziałów. Siedlecka informuje też, że jej mąż opodatkował się i regularnie, co miesiąc odprowadzał pewną kwotę na działalność konspiracyjną.

W roku 1944 skierowano na ich kwaterę partyzanta, Janusza Płacheckiego, ps. „Kalina”. Jak wyjawia, spędził u nich kilka miesięcy. Dodatkowo kobieta miała pod swoim dachem magazyn broni i polskich mundurów, więc podkreśla czujność i ostrożność, które musiały jej w tym czasie towarzyszyć. Przywołuje wspomnienie grozy, gdy w sąsiednim gospodarstwie Zalesice aresztowano pięćdziesiąt osób w wyniku rewizji gestapo i po znalezieniu broni. Jej mąż opuścił wówczas dom, by się ukrywać. Magazyn i mundury należało zlikwidować w obawie o podobny los.

Siedlecka wnosi, że jej dom często pełnił rolę schronienia dla osób, które musiały się ukrywać bądź opuścić swoje miejsce zamieszkania; dla przykładu wymienia poszukiwaną przez gestapo Teresę Małachowską (sanitariuszka, ur. 1925) z Warszawy. W 1943 roku, czasie tzw. rzezi wołyńskiej, przygarnęli z mężem kilka rodzin, uciekinierów znad Buga, i zapewniali im dach nad głową do końca wojny.

Z działalnością konspiracyjną, jak zdradza, powiązana była także jej córka Małgorzata. Wówczas dwunastoletnia. Dziewczynka pełniła funkcję łączniczki, przenosiła broń i podziemną prasę. Podsumowując, Siedlecka podkreśla, że cała niniejsza działalność stwarzała sytuację, w której w każdej chwili groziło im aresztowanie, obóz i śmierć. 

Autor/Autorka: 
Opis fizyczny: 
3 k. ; 29,7 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
ogólnodostępny
Data powstania: 
1970
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
58/490/0/-/60
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Dokument sporządzono jednostronnie. Relacja Siedleckiej obejmuje k. 1–2r, na k. 3r mieści się wpis Stanisławy Piskorz, potwierdzający prawdomówność Siedleckiej. Przy lewym marginesie k. 1r sporządzono dopisek czarnym tuszem „Dotyczy powiatu radomskiego”. Widnieją też pojedyncze dopiski ołówkiem oraz niebieskim tuszem, w szczególności te służące sporządzeniu przypisów na k. 2r.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
działalność konspiracyjna; okupacja hitlerowska; II wojna światowa; przemytnictwo
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Nośnik informacji: 
papier
strona www
Gatunek: 
relacja