Franciska Baumgarten do Żanny Kormanowej, 17.05.–8.08.1954
Listy do Żanny Kormanowej pisane z Brna w 1954 r.
17.05.1954 r. – Autorka pisze, że poranna poczta przyniosła jej tyle nowych zadań, że prawdopodobnie nie zdąży pójść do fotografa i nie będzie mogła przesłać jej zdjęcia swojej siostry. Z listu dowiadujemy się, że Kormanowa jest obecnie w Genewie. W tamtejszej bibliotece jest uniwersyteckiej jest dostępna książka napisana przez autorkę listu, pt. „Zu spät”, na którą chciałaby zwrócić jej uwagę. Znajduje się tam opowiadanie o Polsce z czasów wojny, zatytułowane „Die Erzieherin”. Jedno z opowiadań zostało w poprzednim roku „udramatyzowane” w dialekcie berneńskim i nadane w Radiu Bern. Wizyta Kormanowej poruszyła w niej na nowo wiele wspomnień. Do listu dołączone są prospekty dotyczące książek autorstwa Franciski Baumgarten.
31.05.1954 r. – Autorka przesyła Kormanowej (już na adres warszawski) obiecane zdjęcie siostry. Pyta, czy czytała jej opowiadanie „Erzieherin” i prosi o opinię.
8.08.1954 r. - Autorka dziękuje za przesłanie niezwykle interesującego i pięknie wydanego zeszytu o sztuce nowoczesnej Polski. Żałuje, że nie mogła z nią dłużej porozmawiać. Do listu załącza prospekt dotyczący prac jej męża, M. Tramera, znanego psychiatry dziecięcego, zatytułowanych „Schülernöte” oraz „Berufsnöte Jugendlicher”, które są bardzo pożyteczne zarówno dla szkolnictwa, jak i poradnictwa zawodowego. Zachęca do zainteresowania tymi pozycjami odpowiednich wydawnictw w Polsce. Na koniec zaprasza do siebie, w razie gdyby Kormanowa znowu została delegatką na jakąś konferencję międzynarodową w Szwajcarii.