Malarka, pisarka i historyczka. Czwarte z sześciorga dzieci Stanisława Sławskiego i Konstancji z Ziołeckich. Pierwsze lata życia spędziła w Szamotułach, gdzie ze względu na trudną sytuację zawodową Stanisława zmuszeni byli osiąść jej rodzice. Po nagłym awansie ojca na sędziego w Sądzie Ziemiańskim w Poznaniu w 1879 r., wraz z rodzicami i rodzeństwem przeniosła się do stolicy Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Tam uczyła się na pensji Anastazji Warnke, pobierała lekcje rysunku u pań Ehlert i Kremer i mieszkała do 1894 r., kiedy to wyszła za Bogdana Wicherkiewicza, gdańskiego okulistę, i wyprowadziła się wraz z mężem do Gdańska. Kolejne trzy lata spędziła nad Bałtykiem, z dala od rodzinnej Wielkopolski. W 1897 r. z małżonkami skontaktował się brat Bogdana, również okulista, który otrzymał niespodziewaną ofertę pracy wykładowcy na uniwersytecie w Krakowie – w związku z tym zaproponował Wicherkiewiczom odkupienie od niego kamienicy w Poznaniu i przekazanie swojej praktyki okulistycznej Bogdanowi. Małżonkowie skorzystali z oferty i kilka miesięcy później sprowadzili się ponownie do Poznania, gdzie mieszkali do śmierci.
Zainteresowania Marii Wicherkiewicz dotyczyły głównie przeszłości Poznania i historii Polski – to te tematy były przede wszystkim poruszane w jej obrazach, utworach literackich i próbach historiograficznych. Autorka pracy historycznej Rynek Poznański i jego patrycjat (1925). Drugim wielkim obszarem fascynacji Marii była urbanistyka, zapewne zaczerpnięta od brata Rogera, znanego wielkopolskiego architekta. Obie te pasje swobodnie się ze sobą przeplatały: dość powiedzieć, że pierwszym poważnym artykułem naukowym przez nią przygotowanym była biografia Antoniego Höene, projektanta zwieńczenia wieży poznańskiego ratusza. W swoich pracach wyrażała niezgodę na zapominanie dokonań Wielkopolanek, których przeszłość raz po raz wyciągała na światło dzienne w swoich artykułach. Znana ironistka i podróżniczka, autorka wspomnień z podróży po Afryce i Włoszech. Autorka książek, m.in. "Łódź w kulturze", czy "Jan Quadro z Lugano". Zmarła 7 kwietnia 1962 roku, w 1983 roku przeniesiona na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan. Jej portret można zobaczyć w poznańskim Muzeum im. Henryka Sienkiewicza.
Źródła biogramu: https://pisarki.fandom.com/wiki/Maria_Julia_ze_S%C5%82awskich_Wicherkiew... [dostęp: 18-09-2019]; http://regionszamotulski.pl/maria-wicherkiewiczowa-szamotuly-w-1879-r-ws... [18-09-2019]; wspomnienia Marii Wicherkiewiczowej zdeponowane w Bibliotece Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk