publikacje

Wróć do listy

Wywiad z państwem Stefanią i Janem Bereziukami

Zapis wywiadu z Janem i Stefanią Bereziukami, wzbogacony fotografiami dokumentów, pamiątek rodzinnych. Uczennice Kinga Bystrzycka i Magdalena Maćków przeprowadziły długą rozmowę z małżeństwem Bereziuków, w którym dzielą się swoimi wspomnieniami z całego życia, z akcentem na lata dzieciństwa spędzone na Kresach. Wywiad został zamknięty w pięciu, osobno tytułowanych częściach – cztery stanowią tematycznie podzielony, z zachowaniem chronologicznego porządku zapis życia bohaterów, ostatnia zaś opowiada o tradycjach i zwyczajach obowiązujących w rodzinnych domach małżonków. Bereziukowie szczegółowo opowiadają m. in. o rodzinnych stronach (Kuropatniki i Hinowice), swoim dzieciństwie sprzed 1939 r., latach wojny – w tym o prześladowaniach i zbrodniach na ludności polskiej, rocznym pobycie w Austrii na przymusowych robotach pani Stefanii i jej rodziny, przymusowym przesiedleniu i późniejszym życiu we Wrocławiu. Stefania Bereziuk odzywa się przeważnie wtedy, gdy pytanie jest adresowane bezpośrednio do niej, zaś jej małżonek chętniej i częściej zabiera głos, często wypowiadając się w imieniu obojga, albo za żonę.

Dokument jest ciekawym i bogatym źródłem wiedzy dotyczącym polskiej wsi na Kresach, losów wiejskiej ludności polskiej w czasie II wojny światowej oraz życiorysów przesiedleńców na ziemie zachodnie.

 

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
[1] k., 21 k. luź. : fot. ; 31 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
wydruk komputerowy
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
2010
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 12/16
Tytuł kolekcji: 
Materiały Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział Wrocławski. XVI. Rajd Śladami Pamięci Lwowa i Kresów. Rok 2010. Prace konkursowe
Uwagi: 
Komputeropis, tekst łączony z wydrukowanymi fotografiami (cz-b, kolor) – m. in. pamiątek rodzinnych, p. Bereziuków. Na pierwszej kartce ołówkiem dopiski osoby przyjmującej pracę do ko kursu (punktacja, nr telefonów, klasa). na brzegach ślady bindowania, gruby papier (tektura). Na końcu wspomnień podpis Stefanii i Jana Bereziuków oraz data. Praca nadesłana na konkurs dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych organizowany przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Kresów Południowo-Wschodnich.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
5 Maj 2010
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
życie codzienne na wsi na Kresach przed II wojną światową, zwyczaje i obyczaje wiejskiej ludności polskiej, II wojna światowa oczami dziecka, dziecko na wsi, wartości rodzinne, tradycje, stosunki polsko-ukraińskie, zbrodnie nacjonalistów ukraińskich w Kuropatnikach i Hinowicach, front wschodni, praca przymusowa, żołnierze rosyjscy, wkroczenie Rosjan do Austrii, podróż przesiedleńcza, przymusowe przesiedlenia Polaków, losy przesiedleńców na ziemiach zachodnich
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1935 do 2010
Nośnik informacji: 
papier
fotografia / skan
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia