publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia o mojej rodzinie pracowników naftowych

Zebrane wspomnienia autorki i jej matki na temat działalności dziadka i ojca Danuty Doroszkiewicz uzupełnione pośmiertnymi wzmiankami z gazet dotyczącymi dziadka. Józef Gnutek (1866–1931), dziadek autorki ze strony matki, był pracownikiem przemysłu naftowego. Pracował m.in. w Krośnieńskim Przemyśle Naftowym, później w Borysławiu (obecnie Ukraina). Był aktywnym działaczem robotniczego ruchu socjalistycznego. Należał do PPS, był cenionym przez współpracowników członkiem sądu polubownego pomiędzy robotnikami a pracodawcami. Po jego niespodziewanej śmierci w pogrzebie wzięło udział ok. 4 tys. ludzi. Ojciec, tokarz w kopalni w miejscowości Bitków (obecnie Ukraina), również był działaczem robotniczym. Ponadto udzielał się w lokalnym życiu społecznym – prowadził bibliotekę, czytelnię, Dom Ludowy, był także reżyserem wielu przedstawień teatralnych. Matka autorki, Bronisława, wspierała męża i podzielała jego poglądy, aktywnie działała społecznie, lecz zawsze w charakterze pomocy i asysty męża. Po jego wczesnej śmierci rozpoczęła pracę zawodową i nie miała już czasu na aktywność społeczną. Doroszkiewicz opisała także warunki życia nafciarzy (praca, życie społeczne) w Borysławiu z początku XX wieku oraz lata okupacji w Bitkowie podczas II wojny światowej.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Wspomnienia o mojej rodzinie pracownikach naftowych
Organizacja/Partia: 
Miejsce powstania: 
Legnica
Opis fizyczny: 
[2], 8 k. ; 30 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1982
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 115/87
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu, drobne poprawki długopisem (niebieski tusz). Praca nadesłana na konkurs, jednak brak informacji, o jaki konkurs chodzi. Kartki zszyte przy użyciu zszywki.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
29 gru 1982
Główne tematy: 
ruch robotniczy w Krośnie i Borysławiu na początku XX w., działalność ruchu socjalistycznego, życie robotników nafciarstwa, samotne macierzyństwo
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1907 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia