publikacje

Wróć do listy

Stanisława Świca. Wspomnienia rodzinne (1915–2003)

Pamela Jagiełłowicz w krótkim wspomnieniu przybliża postać swojej prababki Stanisławy Świcy; opisuje m.in. jej rodzinę: ojca – Eliasza Bunia i matkę Marię Katarzynę z domu Korol oraz brata Władka oraz ich życie we Lwowie przed II wojną światową. W pracy znalazły się wzmianki na temat edukacji Stanisławy Świcy, małżeństwa, przymusowego przesiedlenia na tzw. Ziemie Zachodnie i powojennego życia we Wrocławiu, w którym osiadła na stałe, tęskniąc za Lwowem aż do śmierci w 2003 r.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
[18] k. luź. , fot. ; 21 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
fotografia (jako oryginalne źródło / dzieło)
wydruk komputerowy
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
2009
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 11/16
Tytuł kolekcji: 
Materiały Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział Wrocławski. XV Rajd Śladami Pamięci Lwowa i Kresów. Rok 2009. Prace konkursowe
Uwagi: 
Dokument w formie albumu, układ poziomy, bogaty zbiór materiałów ikonograficznych, m.in. fotografii z albumu rodzinnego (kserokopie i oryginały), zdjęć pamiątek rodzinnych, dokumentów (m.in. wyciąg z metryki ślubu, świadectwo chrztu, szkolne i in.). Kserokopie dokumentów przeważnie złożone w składkę podwójną i przyklejone do kartek. Każde źródło posiada opis (naklejony pasek papieru z wydrukowanym tekstem). Dołączona kartka z danymi autorki. Praca nadesłana na konkurs dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych organizowany przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
życie we Lwowie przed II wojną światową, losy przesiedleńców na ziemiach zachodnich, tożsamość i dziedzictwo przesiedleńców
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1915 do 2003
Nośnik informacji: 
papier
fotografia / skan
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia