publikacje

Wróć do listy

Repatrianci – relacja Jadwigi Podleskiej

Wspomnienia Jadwigi Podleskiej rozpoczyna opis sytuacji ludności polskiej na Kresach Wschodnich w przededniu przymusowych przesiedleń – napięć na tle etnicznym, zbrodni. Autorka nawiązuje również do osobistej historii i przeżyć: wspomina pozostawiony rodzinny majątek w Czernielowie Mazowieckim (obecnie Soborne na Ukrainie), procedury ewakuacyjne, podróż na Ziemie Zachodnie, przybycie do nowego miejsca i kolejne etapy na drodze do stabilizacji własnego życia: Kłodzko, Gliwice.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Gliwice
Opis fizyczny: 
k. luź. 18–21 ; 31 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18928/II
Tytuł kolekcji: 
Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Maszynopis o charakterze czystopisu, drobne poprawki (długopis, czarny tusz). Przekreślona foliacja autorki, ołówkiem w prawym, górnym rogu foliacja ZNiO. Zapis jednostronny. Załączony list J. Podleskiej do Fundacji Krzyżowa – maszynopis z odręcznymi dopiskami autorki (długopis, czarny, czerwony, niebieski tusz). Praca nadesłana na konkurs organizowany przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., wyselekcjonowana do ewentualnego druku.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
zbrodnie na ludności polskiej w czasie II wojny światowej, przymusowe przesiedlenia, losy przesiedleńców na tzw. Ziemiach Odzyskanych
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1942 do 1990
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia