publikacje

Wróć do listy

Relacja M. Koniecznej z pracy przymusowej w Niemczech

Relacja z okresu niewolniczej pracy podczas II wojny światowej obejmuje okres od 31 maja 1940 r. do końca wojny. Autorka przede wszystkim dała świadectwo swojej tęsknoty za rodziną i smutku spowodowanego przymusową rozłąką. W narracji dominują emocje i trauma nastoletniej dziewczyny oderwanej od rodziców, pojawia się również wątek silnej identyfikacji narodowej Polaków.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Mój pobyt w Niemczech
Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
[2] k. ; 24 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Tytuł kolekcji: 
Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Tekst powstał tuż po zakończeniu wojny podczas kursu gospodarstwa domowego dla dziewcząt w Lubece w 1945 r. w ramach zadanego wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech”. Rękopis, charakter czystopisu, zapis dwustronny ołówkiem. Na karcie dopisek (długopis, czarny tusz): „M. Konieczna 16 lat 1940 r.”. Podwójna kartka z zeszytu w linię. Na końcu wspomnień podpis autorki. W zasobie istnieją dwie relacje podpisane nazwiskiem Konieczna: Marii Koniecznej i M. Koniecznej. Różnią się jednak opisaną historią, faktami i charakterem pisma, co oznacza, że są to świadectwa dwóch różnych osób. M. Konieczna dodatkowo wyróżniona jest dopiskiem „(2)”.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
3 wrz 1945
Główne tematy: 
praca przymusowa w niemieckim majątku w czasie II wojny światowej, rozłąka z najbliższymi, tożsamość narodowa Polaków na wygnaniu
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1940 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
relacja