publikacje

Wróć do listy

Relacja Hanny Maciejewskiej dotycząca początków jej życia na Ziemiach Odzyskanych

Relacja Hanny Maciejewskiej dotyczy jej przeżyć w pierwszych latach osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych. Dokument powstał z intencją upamiętnienia kilku osób – przedstawicieli nowej władzy, którzy pomogli autorce w trudnym czasie pierwszych powojennych lat. Maciejewska chronologicznie przedstawia swoje losy po przybyciu na Dolny Śląsk, szczegółowo relacjonując kolejne kroki na Ziemiach Odzyskanych. Wspomnienie jest jednak przede wszystkim hołdem złożonym tym, których wszechstronna pomoc (nie tylko materialna) umożliwiła autorce na nowo rozpocząć normalne życie. Maciejewska zawarła swoje wspomnienia w piśmie do Naczelnika Urzędu Powiatowego Oleśnicy. Wyraziła w nim nadzieję, że w związku z obchodzonym trzydziestoleciem PRL, opisane postaci pierwszych przedstawicieli nowego porządku, zainteresują obecne władze i znajdą ich uznanie.

Miejsce powstania: 
Grochów
Opis fizyczny: 
4 k. ; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
ogólnodostępny
Data powstania: 
1975
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
I- 4, PD-3916/2004
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Maszynopis, na ostatniej karcie podpis autorki (długopis, niebieski tusz), na k.1 odręczny dopisek (długopis, niebieski tusz) osoby przyjmującej pismo (nazwisko nieczytelne). Nieliczne poprawki długopisem.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
7 sty 1975
Główne tematy: 
początki życia osadniczki przybyłej w 1945 r. na Ziemie Odzyskane, przedstawiciele nowej powojennej władzy, życie po wojnie
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1946 do 1975
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia