publikacje

Wróć do listy

Poezja wojenna: wiersze Honoraty Banach

Dwa wiersze Honoraty Banach z lat wojennych, uzupełnione wprowadzeniem historycznym. Pierwszy z nich, napisany w 1943 r., nosi tytuł „Do Matki Polki” i jest nawiązaniem do utrwalonego w polskiej kulturze fantazmatu. Autorka odnosi się do motywu ofiary matki – opisuje lęk o synów, z których pierwszy, walcząc na froncie, został pojmany i skatowany w Dębicy, a następnie powieszony, drugi zaś również walczył i został uwięziony na Zamku w Lublinie. Całość ma wymowę mesjanistyczną – poetka odwołuje się do męczeństwa i posłannictwa Polaków. Drugi wiersz, zatytułowany „Smutno mi, Boże”, również zdradza inspirację literaturą romantyczną – znanym hymnem Juliusza Słowackiego. Autorka napisała go po tym, jak wieś jej i cały dorobek jej ojca zostały spalone przez Ukraiński Legion Samoobrony, kolaborujący z Niemcami. 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Lublin
Opis fizyczny: 
5 s. ; fot., koperta ; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1943
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
XIV-5, v.1
Tytuł kolekcji: 
Opracowania
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Na kopercie informacja mówiąca, że praca została przysłana na konkurs Muzeum na Majdanku pt. „Konkurs na pamiętniki”.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
kobieca poezja, poezja nieprofesjonalna, kolaboracja, mesjanizm, literatura romantyczna, komparatystyka, fantazmaty, utrata, żałoba po śmierci ojca
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
teksty literackie