publikacje

Wróć do listy

Pamiętnik Zofii Murczkiewicz

Pierwszy wpis Zofii Murczkiewicz w pamiętniku pochodzi z 1947 r. i dotyczy okresu, kiedy w okresie powojennym wraz z rodzicami mieszkała w ziemiance po żołnierzach radzieckich. W 1951 r. rodzice wyprawili ją do szkoły, wtedy pierwszy raz usłyszała słowa: „brak pieniędzy”. Autorka wspomina lata spędzone w szkole i pozaszkolne obowiązki: bawienie braciszka, pomaganie w obowiązkach domowych, wypasanie krów. Zanotowała, że kiedyś przez miesiąc nie chodziła do szkoły, zajmując się domem, ponieważ jej matka zachorowała i trafiła do szpitala. Jako nastolatka Murczkiewicz przystąpiła do harcerstwa i była zastępową. Lubiła czytać książki i uwielbiała sport. Marzyła w przyszłości o szkole lotniczej, chciała także zostać nauczycielką wychowania fizycznego. Autorka wspomina o aresztowaniu ojca, który, jak się później okazało, nie zapłacił podatków. Napisała o tym problemie do „Świata Młodych”, a po kilku dniach pojawił się redaktor czasopisma, zapewniając ją i rodzinę, że interweniował u władz i ojciec wkrótce wyjdzie z więzienia. Murczkiewicz kontynuowała naukę w liceum ogólnoształcącym w Staszowie. Kiedy nie zdała do kolejnej klasy, wyjechała do ciotki i w Kłodzku i tam miała ukończyć szkołę średnią. Mieszkała u ciotki za darmo, w zamian za to gotowała i sprzątała w jej domu. Kiedy otrzymała list od siostry, zawiadamiający, że matka zachorowała i w związku z tym powinna wrócić do domu, musiała przerwać naukę. Ponownie zwróciła się z prośbą o pomoc do „Świata Młodych”, który skierował ją do poradni psychologicznej, a dzięki temu zapisała się na kurs w dwuletniej szkole dla pielęgniarek przy Polskim Czerwonym Krzyżu. Autorka opisuje siebie w pamiętniku jako osobę zahartowaną i silną, która nie poddaje się przeciwnościom losu i dobrze sobie radzi w trudnych warunkach. 

Autor/Autorka: 
Organizacja/Partia: 
Miejsce powstania: 
Przemyśl
Opis fizyczny: 
17 k. ; 29,7 cm.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1962
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
II 77
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Pamiętnik Zofii Murczkiewicz został napisany na „Wielki konkurs na pamiętniki" (grudzień 1961), zorganizowany przez Komitet Badań nad Kulturą Współczesną PAN we współpracy ze Związkiem Młodzieży Wiejskiej, Zakładem Socjologii Wsi PAN i Ludową Spółdzielnią. Wybrane teksty opublikowano w dziewięciotomowym wydaniu pamiętników młodzieży wiejskiej „Młode pokolenie wsi Polski Ludowej”. Pamiętnik Murczkiewicz nie był publikowany. Tekst został przepisany z oryginału przez Ośrodek Dokumentacji Pamiętnikarskiej, działający w ramach Komisji Badań nad Kulturą Współczesną PAN.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
kształcenie dziewcząt ze wsi w powojennej Polsce, „Świat Młodych”, pomoc redaktorów czasopisma w problemach życiowych nastolatków, zawód pielęgniarki, powody przerwania nauki w szkole średniej, choroba matki, pomoc dziewcząt w obowiązkach domowych, pomoc dziewcząt w obowiązkach gospodarskich, pasje nastolatek, hobby nastolatek, sport, marzenie o karierze nauczycielki
Zakres chronologiczny: 
Od 1947 do 1962
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia