publikacje

Wróć do listy

Pamiętnik Janiny Rydzek

Janina Rydzek wspomina w pamiętniku, że nie mieszka w rodzinnej wsi od 1945 r., ale bardzo mile ją wspomina i odwiedza przy każdej okazji. Przedstawia wiejskie życie z perspektywy dziecka jako sielankę: zachwyca się wschodem słońca i poranną rosą w trawie. Podczas zabawy z innymi dziećmi we wróżenie dowiaduje się, że przypadnie jej los nauczycielki, po powrocie do domu dzieli się tą wiadomością z rodzicami, lecz oni stwierdzają, że nie będzie to możliwe. „Chwila ta była przełomową chwilą mego życia. Mimo dziecinnych lat i wątłego wyglądu stałam się osobą dorosłą” – zanotowała. Po zakończeniu drugiej wojny światowej rozpoczęła naukę we włoszczowskim Liceum Ogólnokształcącym, w 1949 r. zdała maturę w Liceum Handlowym w Kielcach. Autorka porównuje dawne, przedwojenne warunki życia na wsi z czasami jej współczesnymi, dostrzegając wiele pozytywnych różnic: „Lecz mimo tych udogodnień jest jeszcze dużo niedociągnięć w życiu ludzi na wsi. […] Jednym słowem o dziecko dba się tak, jak o jakieś stworzenie nierozumne, często po prostu tak jak o przedmiot, tzn. dba się o jego ładny wygląd, jako tako jeszcze o jego zdrowie, a o jego wartościach duchowych to się w ogóle zapomina”. Rydzek postuluje, żeby na wsiach organizować pogadanki o wychowaniu dzieci.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Kielce
Opis fizyczny: 
9 k. ; 29,7 cm.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1962
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
II 77
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Pamiętnik Janiny Rydzek został napisany na „Wielki konkurs na pamiętniki" (grudzień 1961), zorganizowany przez Komitet Badań nad Kulturą Współczesną PAN we współpracy ze Związkiem Młodzieży Wiejskiej, Zakładem Socjologii Wsi PAN i Ludową Spółdzielnią. Wybrane teksty opublikowano w dziewięciotomowym wydaniu pamiętników młodzieży wiejskiej „Młode pokolenie wsi Polski Ludowej”. Pamiętnik Rydzek nie był publikowany. Tekst został przepisany z oryginału przez Ośrodek Dokumentacji Pamiętnikarskiej, działający w ramach Komisji Badań nad Kulturą Współczesną PAN.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
dzieciństwo na wsi, bieda, lata szkolne, awans społeczny, kształcenie dziewcząt ze wsi w powojennej Polsce, konflikt z rodzicami na tle dalszej nauki córki
Zakres chronologiczny: 
Od 1931 do 1962
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia